"Altın Ayı" Ödülünü Yasaklı Yönetmen Panahi Kazandı - Son Dakika

"Altın Ayı" Ödülünü Yasaklı Yönetmen Panahi Kazandı

15.02.2015 14:07

İranlı muhalif yönetmen Jafar Panahi, dün akşam düzenlenen 65. Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü resmi yasağına rağmen "Taksi" filmi ile aldı.

İranlı yönetmen Jafar Panahi, dün akşam düzenlenen 65. Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü "Taksi" filmi ile kazandı. Bu film, muhalif yönetmen Panahi'nin resmi yasağa rağmen çektiği üçüncü film oldu.

"ALTIN AYI" ÖDÜLÜNÜ YÖNETMENİN YEĞENİ GÖZYAŞLARI İÇİNDE ALDI

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen film festivalinde ödüller sahiplerini buldu. Berlinale Palas'ta düzenlenen ödül töreninde Panahi'yi temsil eden genç yeğeni Hana Saeidi, sahnede ödülü alırken göz yaşlarını tutamadı.

Ülke dışına çıkma yasağı olan ve festivale katılamayan Panahi, filmde Tahran'da taksi sürücüsü rolünde görülüyor. Filmde Panahi, taksiye binen şehir sakinleri ile karşılıklı hayat hikayelerini paylaşıyor.

İranlı yönetmen, filmi, taksiye yerleştirdiği kamera ile yönetimin gözünden gizlice çekti.

Öte yandan festivalde, oyunculuk dalında "Gümüş Ayı" ödülü, İngiliz filmi "45 Years"taki performanslarından dolayı Charlotte Rampling ve Tom Courtenay'e layık görüldü.

Şilili yönetmen Pablo Larrain'in "The Club" filmi jüri ödülünü alırken, en iyi yönetmen dalındaki "Gümüş Ayı" ödülünü ise "Aferim!" filmi ile Romanyalı yönetmen Radu Jude ve "Body" filmi ile Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska aldı.

65. Berlin film festivalindeki diğer ödüller ise şöyle:
En iyi film (Altın Ayı): Yönetmen Jafar Panahi, "Taksi" filmi
Büyük Jüri Ödülü: Yönetmen Pablo Larrain, "The Club" (El Club) filmi
En iyi yönetmen (Gümüş Ayı): Radu Jude, "Aferim!" filmi ve Malgorzata Szumowska, "Body" filmi
En iyi kadın oyuncu (Gümüş Ayı): Charlotte Rampling, "45 Years" filmi
En iyi erkek oyuncu (Gümüş Ayı): Tom Courtenay, "45 Years" filmi
En iyi senaryo (Gümüş Ayı): Patricio Guzman, "El Boton de Nacar" filmi

 Altın Ayı Ödülünü Yasaklı Yönetmen Panahi Kazandı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Kültür Sanat 'Altın Ayı' Ödülünü Yasaklı Yönetmen Panahi Kazandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

RTÜK'e lisans başvurusu yapmayan dijital müzik platformu Tidal'e erişim engeli getirildi Sokağa çıkma kısıtlaması kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı Trump'tan, Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesine ilişkin paylaşım: İran için büyük bir darbedir İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Açık cezaevlerindeki hükümlülerin koronavirüs izin süreleri 2 ay daha uzatıldı Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü