Altın Madeni İçin Çed'e Çukur Engeli - Son Dakika

Altın Madeni İçin Çed'e Çukur Engeli

5 yıl önce

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde, açılmak istenen altın madeni için Dolaylar Mahallesi'nde yapılacak çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin gelmemesi nedeniyle yapılamadı.

Altın Madeni İçin Çed'e Çukur Engeli, System.String[]

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde, açılmak istenen altın madeni için Dolaylar Mahallesi'nde yapılacak çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin gelmemesi nedeniyle yapılamadı. Toplantının yapılacağı mahalle meydanının Ak Partili Ödemiş belediye Başkanı Mahmut Badem tarafından kepçeyle kazdırılması ise dikkati çekti. Başkan Badem, kazı çalışmasının meydandaki çökme nedeniyle yapıldığını, tesadüf olarak toplantı gününe denk geldiğini söyledi.


Bozdağların eteklerindeki Gölcük, Oğuzlar, Bayırlı, Çağlayan, Çobanlar, Dolaylar, Mursallı, Günlüce ve Çamyayla köylerini içine alan geniş bir bölgede, altın madeni aramak için geçen 5 Mart tarihinde Ödemiş Perşembe Pazarı Mevkii'nde yapılacağı ilan edilen altın madeni açmak için gerekli Çevre Etkileşim Değerlendirme (ÇED) toplantısı izni Ödemiş Belediyesi tarafından geçen 2 Mart'taki toplantıda oy birliğiyle iptal edildi. Belediye, bölgede altın arama çalışmalarının karşısında olacağını duyurdu. Bu gelişmenin ardından Perşembe Pazarı Mevkii'nde, ÇED toplantısı yerine Küçük Menderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu'nun (HAVZA-PLAT) öncülüğünde 'Altın Madeni hayır Şenliği' düzenledi. Şirket, bir ay önce yeni ÇED toplantısının tarihini ilan etmesine rağmen yer bildirimini bir gün önceden duyurdu.


TOPLANINTININ YAPILACAĞI MEYDAN KAZILDI


Toplantının yapılacağı 28 Nisan'a bir gün kala bakanlık resmi internet sitesinden duyuru yaparken iddiaya göre, Ödemiş Belediyesi bu defa ilginç bir önlem aldı. Ak Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, şirketin madeni ve projeyi anlatacağı Dolaylar Mahallesi Meydanı'nda kepçelerle köy meydanında kazı çalışması başlattı. Belediyenin bu tutumu köylülerden de destek buldu. Başkan Badem ise, çalışmanın ÇED toplantısıyla bir ilgisi olmadığını tamamen tesadüf olduğunu belirtip, "Mahallenin meydanında çökme vardı. Muhtarın bir talebi vardı. Bunun üzerine çalışma başlatıp, toplantının yapılacağı güne denk gelmesi tamamen tesadüf" dedi.


MADENE SLOGANLARLA TEPKİ GÖSTERDİLER


ÇED toplantısının yapılacağı alanda toplanan aralarında kadınlarında bulunduğu yaklaşık 250 köylü ve çevreci, 'Bozdağ'da altın istemiyoruz', 'Kanser olmak istemiyoruz', 'Burası dolaylar buradan çıkış yok' sloganı attı. Köylülere, partinin İzmir İl Başkanlığı'na ait seçim midibüsü ile mahalleye gelen CHP İzmir milletvekili adayları Ülkümen Rodoplu, Kamil Okyay Sındır, Hüseyin Sezer ve Kemal Elitaş da destek verdi.


Köylülerden Ayşe Seferli, "Evlenecek yaşta oğullarım var. Buraları altın madeni için kazarlarsa neyle geçimizi sağlayacağız. Burada asla altın madeni istemiyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.


Orman Su işleri Bakanlığı'ndan Ziraat Mühendisi Ersin Özek, İzmir 1 Nolu Koruma Kurulu'nda Mustafa Çalındağ, Ödemiş Müzesi'nde Araştırmacı Sevda Çetin'in aralarında bulunduğu görevliler, saat 14.00'da başlayacağı duyurulan ÇED Toplantısı'na bir saat beklenmesine rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden bir yetkilinin gelmemesi nedeniyle tutunak tuttu. Toplantının iptal olması üzerine kalabalık, jandarmanın geniş güvenlik önlemi altında olaysız şekilde dağıldı. - Ödemiş

Haber Yayın Tarihi: 28.04.2015 07:39 Kaynak: DHASon Dakika

Bikinili pozunu paylaşan Tuğba Ekinci, Hadise ve Hülya Avşar'a meydan okudu
Balık tutan gencin boynuna denizden sıçrayan zargana saplandı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hediyesi, Angela Merkel'i mest etti

Son Dakika Haberleri