Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu - Son Dakika

Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu

03.09.2013 13:12
Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu, System.String[]

Bu yıl 4-11 Ekim'de yapılacak 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak kısa film ve belgeseller belli oldu.

Bu yıl 4- 11 Ekim tarihleri arasında yapılacak 50'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışacak kısa film ve belgeseller belli oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tarihi yaklaşırken, festivalde yarışacak filmler de kategoriler halinde açıklanıyor. Bugün festivalde yarışacak kısa film ve belgeseller açıklandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın, bu yıl Altın Portakal'a başvuran 206 kısa film arasından 20, 99 belgesel film arasından 15 filmin yarışmaya seçildiğini bildirdi. Başkan Akaydın, belgesel ve kısa filmi desteklemek, genç sinemacıların sektörle bütünleşmelerine destek olmak amacıyla belgesel ve kısa filme sunulan desteğin artırıldığını vurguladı. Akaydın, geçen yıl 15 bin TL olan 'En İyi Belgesel Film' ödülünün bu yıl 30 bin TL'ye, geçen yıl 10 bin TL olan 'En İyi Kısa Film' ödülünün bu yıl 15 bin TL'ye yükseltildiğini bildirdi. 'En İyi İlk Belgesel' seçilen filme ise 5 bin TL parasal ödül ve Altın Portakal Heykeli verilecek.

BELGESELİN JÜRİSİ

Belgesel film yarışmasının jürisinde bu yıl usta belgeselci ve yapımcı Nebil Özgentürk, Almanya Belgeselciler Birliği (AGDOK) başkanı ve Avrupa Belgesel Ağı (EDN) yönetim kurulu üyesi Thomas Frickel, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Türkiye'nin en önemli belgesel sinema etkinliklerinden olan Documentarist'in kurucularından belgesel yapımcısı -sinema yazarı Necati Sönmez ve haber programları dışında belgesel çalışmalarıyla da tanınan Şehbal Şenyurt Arınlı yer alıyor.

KISA FİLM JÜRİSİ

Geçen yıl Altın Portakal'da en iyi yönetmen ve en iyi ilk film ödüllerini kazanan, 35'nci Moskova Film Festivali'nden büyük ödülle dönen 'Zerre' filminin genç yönetmeni Erdem Tepegöz, film eleştirmeni Serdar Kökçeoğlu, kısa film dalında Altın Palmiye ödüllü yönetmen Rezan Yeşilbaş, televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Esra Akkaya ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zehra Yiğit, Altın Portakal'da bu yıl yarışacak kısa filmleri değerlendirecek.

BELGESEL FİNALİSTLERİ

Nilüfer Uzunoğlu'nun 'Antigoni Küçük Adamız Hayatımız', Cem Fakir'in 'Esaret Günlüğü', Dilek Gökçin'in 'Büka Barane', Piran Aydemir'in 'Fecira', Nezahat Gündoğan'ın 'Hay Way Zaman', Hikmet Yaşar Yenigün'ün 'İmbatla Dol Kalbim', Haydar Demirtaş'ın 'Misafir', Doğu Akıncı'nın 'Mustafa'nın Yaşam Zinciri',

Özgür Fındık'ın 'Olağan Haller', Lusin Dink'in 'Saroyan Ülkesi', Andrea Luka Zimmerman'ın 'Taşkafa - Bir Sokak Hikayesi', Birnur Pilavcı'nın 'Tek Başına Dans', Caner Canerik'in 'Wasö', Deniz Koçak'ın 'Yaşam Marangozu' ve Deniz Şengeç'in 'Yürümek' adlı eserleri belgesel dalında dereceye girmeye çalışacak.

KISA FİLM FİNALİSTLERİ

Cemil Sobacı'nın '2023', Baki Erdi Mamikoğlu'nun 'Amok Koşucusu', Mizgin Müjde Arslan'ın 'Asya', Emre Sert ve Gözde Yetişkin'in 'Bi' Garip Adam', Tufan Taştan'ın 'Bir Kelime', Ertuğ Tüfekçioğlu'nun Çok 'Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası', Sadık Demiröz'ün 'Resolution', Ziya Demirel'in 'Evicko', Güçlü Aydoğdu'nun 'Hunger', Rıdvan Çevik'in 'İrfan', Kudret Güneş'in 'Jinekolog ve Tercümanı', Gülistan Acet'in 'Karpuz Cenneti', Azra Deniz Okyay'ın 'Küçük Kara Balıklar', Bülent Öztürk'ün 'Küçük Pencereli Evler', Ahmet Bikiç'in 'Mama', Onur Yağız'ın 'Patika', Yakup Tekintangaç'ın 'Qapsül', Buğra Dedeoğlu'nun 'Şeref Dayı ve Gölgesi', Ayce Kartal'ın 'Tornistan' ve Sevdi Gündüz'ün 'Ziman' adlı eserleri kısa film kategorisinde yarışacak.

Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu
Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu
Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Altın Portakal'da Yarışacak Kısa Filmler Belli Oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Kasapoğlu'ndan 3 gol atan İrfan Can'a: Maşallah sana Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı