Son Dakika Haberleri: Altın Portakalın Tanesi 2 Lira Oldu

Altın Portakalın Tanesi 2 Lira Oldu

8 yıl önce

Türkiye'de Karadeniz ve Akdeniz illerinde yetişen altın portakalın (Kumkuat) tanesi 2 lira oldu.

Altın Portakalın Tanesi 2 Lira Oldu, System.String[]

Türkiye'de Karadeniz ve Akdeniz illerinde yetişen altın portakalın (Kumkuat) tanesi 2 lira oldu. Kabuğu ile yenilen tek narenciye meyve olan altın portakal özel paketlerde satılıyor.


Altın portakalın balkonlarda saksılar içinde yetiştirilebildiğini ifade eden Mini Hal Manavı sahibi Haydar Göynük, meyve ağacının anavatanının Çin'in olduğuna inanıldığını söyledi. Altın portakalın Karadeniz ve Akdeniz iklimine uyum sağladığını belirten Göynük, bu kışın sert geçtiğini ve kilo fiyatının 10 lirayı bulduğunu, tanesinin ise 2 liradan satıldığını ifade etti.


C vitamini bakımından zengin olan portakalın kabuğu ile beraber yenildiğinde gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynadığını kaydeden Göynük, "A, B1, B2, B3 ve kalsiyum ihtiva eden portakal, sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Altın portakal, genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir. Reçel ve marmelatı yapılır. Çok değişik bir aroması vardır. Meyve suyu ve sos olarak kullanılır. Bazı lokantalarda tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır." dedi.


Kumkuat, Çince'de 'altın portakal anlamına geliyor. Temmuz ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması ağustos sonu ile eylül ayı içersinde olmaktadır. Meyveleri iri zeytin büyüklüğünde olup nisan-mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişir. Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilir.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:41 Kaynak: CHAMini etekli paylaşım yapan Buse Varol bin pişman oldu! Sosyal medya hesabından isyan etti
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi