Amerika'nın Ezberini Bozduk - Son Dakika

Amerika'nın Ezberini Bozduk

09.01.2012 07:30
Amerika'nın Ezberini Bozduk

Gölcüklü Transit Connect, büyük motor ve devasa boyutlu araçların tercih edildiği ABD'de ezber bozdu.

Gölcüklü Transit Connect, büyük motor ve devasa boyutlu araçların tercih edildiği ABD'de ezber bozdu. 2.5 yılda 90 bin satış rakamına ulaşan ve yoğun ilgi gören Connect'in bu yıl en büyük pazarı Amerika olacak

ABD, Transit Connect'in Türkiye'den sonra en büyük ikinci pazarı oldu. Uzun yıllardır bu unvana sahip İngiltere'nin önüne geçen Amerika, bu yıl en büyük pazar olma yarışında Türkiye'yi de zorlayacak gibi. 2011'de hafif ticari araçlarda ÖTV'nin artırılmasının 2012'de satışlara olumsuz yansıması beklenirken, ABD'de ekonominin toparlanmaya başlamasıyla Transit Connect satışlarının olumlu etkileneceği tahmin ediliyor. Bu tahminler gerçekleşirse, 2012'de Transit Connect'in en büyük pazarı Amerika olacak. Bu durum, "devasa boyutlu ve büyük hacimli motorların tercih edildiği Amerika pazarına giriş yaparak yeni bir sınıf yaratan Transit Connet, yoğun ilgi gördüğü Amerika'da ezber bozdu" şeklinde yorumlanıyor. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Transit Connect'in özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından tercih edildiğini anlattı. Otay, bu yıl 1 numara olmak için Türkiye ile Amerika'nın yarışacağını söyledi. Otay, "Türkiye'de 2012'de 35 bin adetlik Transit Connect satışına ulaşırız. ABD'ye ise 40 bin Connect ihraç etmeyi planlıyoruz. Şu anki planlarda ABD önde görünüyor" dedi.

OTOSAN'IN ABD SATIŞI 100 BİN Geçen yıl Türkiye'de 38 bin adet Transit Connect satılırken, Amerika'da toplam 37 bin adetlik satış gerçekleşti. 2010'a göre satışlar Türkiye'de yüzde 17, Amerika'da ise yüzde 60 artış gösterdi. Amerika kıtasına gerçekleşen Transit ve Transit Connect ihracatı 2011'de yüzde 70 artarak 44 bin adede yükseldi. Ford Otosan'ın 2.5 yılda Amerika pazarına sattığı araç sayısı 100 bini aşıyor. Bunun 90 bini Kuzey Amerika'ya, 10 bini ise Güney Amerika'ya ihraç edildi.

Gölcüklü Connect artık NewYorker Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2011'de 400'ü New York olmak üzere 800 Transit Connect taksinin üretilip ihraç edildiğini söyledi. New York'ta 50 taksinin 2011'de hizmet vermeye başladığını anlatan Otay, "Ocak ve şubatta üretilmek üzere 150 adetlik ek sipariş alındı. 2013'e kadar toplam rakamın 2 bini geçmesi bekleniyor" şeklinde konuştu.

'Made in Turkey' gururu

2001'DE Gölcük fabrikası kurulduğunda, ihraç ettikleri araçların 'Made in Turkey' (Türk malı) olduğunu dile getiremediklerine dikkat çeken Otay, artık bu günlerin geride kaldığını söyledi. Otay, "Hem biz hem Ford, Türk yapımı olduğunu söylemeye çekiniyor, utanıyorduk. Bugün ise dünyanın her yerinde gururla söylüyoruz. Bırakın Avrupa'yı artık, Amerika'da bile tüketiciler araçlarının Türk yapımı olduğunu gururla söyler hale geldi" diye konuştu.

Holywood'un yeni starı NEW York taksilerinin Amerikan filmlerinin vazgeçilmez temalarından biri olduğunu hatırlatan Gerry Koss, önümüzdeki dönemde Transit Con- nect'in de Hollywood'da yer alacağını söyledi. Koss, "Artık Hollywood filmlerinin starı Connect olacak" dedi.

Ford'un tek kozu Connect

13 bin taksinin çalıştığı New York'ta bugüne kadar Victoria Crown ve Escape Hybrid modelleriyle yüzde 80 pazar payı elde eden Ford Motor, artık Gölcüklü Transit Connect'le boy gösteriyor. Ford Motor Company Filo Pazarlama Müdürü Gerry Koss, "Türkiye'de üretilen Connect Taxi, Ford Motor'un ABD'deki tek taksi modeli olacak" dedi. ABD'de yıllık 6 bin 700 adetlik bir taksi pazarı olduğunu söyleyen Koss, Ford Motor'un payının ise yüzde 75'lerde bulunduğunu kaydetti.

Amerika'nın Ezberini Bozduk
Amerika'nın Ezberini Bozduk
Amerika'nın Ezberini Bozduk
Amerika'nın Ezberini Bozduk
Amerika'nın Ezberini Bozduk
Amerika'nın Ezberini Bozduk

Kaynak: OtomobilGazetesi.com

Son Dakika Otomobil Amerika'nın Ezberini Bozduk - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Messi, Şampiyonlar Ligi'nde geceye damga vurdu! PSG, RB Leipzig'i 3 golle geçti 00:21 Messi, Şampiyonlar Ligi'nde geceye damga vurdu! PSG, RB Leipzig'i 3 golle geçti Bakan Soylu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bürokratlarla ilgili sözlerine sert çıktı: Bu millet hiçbir şeyden korkmadı 23:47 Bakan Soylu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bürokratlarla ilgili sözlerine sert çıktı: Bu millet hiçbir şeyden korkmadı 58 milyon euro yatırım yapılan Türkiye'nin ilk yerli şanzımanı tanıtıldı 23:14 58 milyon euro yatırım yapılan Türkiye'nin ilk yerli şanzımanı tanıtıldı
Park kavgasında 11 kişi hastanelik oldu! Gözaltılar var 22:38 Park kavgasında 11 kişi hastanelik oldu! Gözaltılar var Babacan'dan Bahçeli'yi çok kızdıracak sözler! Eski videolarını izletti, kendini tutamadı güldü 20:11 Babacan'dan Bahçeli'yi çok kızdıracak sözler! Eski videolarını izletti, kendini tutamadı güldü Bülent Arınç'tan gündem olacak sözler: CHP'nin oyları artıyor, artacak 18:20 Bülent Arınç'tan gündem olacak sözler: CHP'nin oyları artıyor, artacak
Fahiş fiyat tartışmalarına BİM'den cevap: Yüksek fiyatların sorumlusu biz değiliz 17:11 Fahiş fiyat tartışmalarına BİM'den cevap: Yüksek fiyatların sorumlusu biz değiliz Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar 16:53 Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar
Advertisement