Amerika'nın Tarihi Selma Yürüyüşü Başladı - Son Dakika

Amerika'nın Tarihi Selma Yürüyüşü Başladı

02.08.2015 11:48

Amerika'da sivil haklar mücadelesinin sembolü Selma yürüyüşü başladı.

Amerika'da sivil haklar mücadelesinin sembolü Selma yürüyüşü başladı.

Göstericiler, Siyahların hak mücadelesinin sembolü olan Alabama'daki Edmund Pettus köprüsünü şarkılarla geçtiler.

40 gün sürecek olan yürüyüşe katılanlar, Georgia, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinden sonra 16 Eylül'de Washington'a ulaşacaklar.

Sivil haklar savunucuları "Amerika'da Adalet Yürüyüşü"nü bu sene ırklar arası diyaloğun yeniden inşaa edilmesi için büyük önem veriyor.

Zira ülkede son yıllarda polis tarafından öldürülen siyahların sayısındaki artış, ilk kez siyah bir Başkan seçen Amerikan toplumunda köprülerin atılmasına neden oluyor.

Yürüyüşün başladığı tarihi Edmund Pettus köprüsünde, 1965 yılında, Martin Luther King'inde katıldığı barış yürüyüşüne polis sert müdahale etmiş, ancak siyahlar mücadeleleri sayesinde kendilerine de oy hakkı tanıyan "Voting Rights Act" anlaşmasının imzalanmasını sağlamışlardı. Yürüyüş 6 aoüt 1965'te imzalanan anlaşmanın 50'inci yıldönümü onuruna düze

Yazar:

Etiketler:Gönderildi: 02 Ağustos 2015

İzlenme oranı: 0.0

Oylar: 0

Amerika'nın Tarihi Selma Yürüyüşü Başladı
Amerika'nın Tarihi Selma Yürüyüşü Başladı

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Amerika'nın Tarihi Selma Yürüyüşü Başladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı Tramvay durağına izinsiz giren genç, kendisini uyaran güvenlik görevlisini bıçakladı! O anlar kamerada