Son Dakika Haberleri: Amerikalı Rahip Andrew Brunson Kimdir?

Amerikalı Rahip Andrew Brunson Kimdir?

8 ay önce

Terör örgütü FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle Türkiye'de yargılanan Amerikalı rahip Andrew Brunson kimdir?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk iddialarıyla İzmir'de ev hapsinde tutulan ABD'li pastör Brunson kimdir?

ANDREW BRUNSON NEDEN TUTUKLANDI?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına casusluk yaptığı suçlamasıyla yargılanan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı rahip Andrew Brunson, 9 Aralık 2016'de tutuklandı. Rahip Brunson hakkında, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Mahkeme Brunson'a ev hapsi kararı verdi. Savcı bugün dördüncü kez hakim karşısına çıkan ABD'li Pastör Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılması talep adildi. Savcı, mütalaasında 5 ila 10 yıl arasında hapis istedi. Mahkeme Brunson'a 3 yıl 15 ay hapis cezası verdi.

Amerikalı rahip Andrew Brunson

ANDREW BRUNSON KİMDİR?

50 yaşında olan Peder Brunson 1968 yılında ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde doğdu. Norine Brunson ile evli olan rahibin Jacqueline Furnari adında bir çocuğu var. Trinity Evangelical Divinity School, Erskine Theological Seminary, Aberdeen Üniversitesi okullarından mezun olan Brunson, 23 yıldır Türkiye'de yaşıyor. Brunson ve eşi, 2016 yılında süresiz oturma izni için başvurdu. İddianamede yer alan yazışmalara göre, İçişleri Bakanlığı, Ağustos 2016'da yazdığı yazıyla süresiz oturma izni başvurusunun "kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından" uygun bulunmadığını ve reddedildiğini belirtti.

Amerikalı rahip Andrew Brunson
Amerikalı Rahip Andrew Brunson Kimdir?
Haber Yayın Tarihi : 12.10.2018 04:36 CHP'nin İBB Adayı Ekrem İmamoğlu, Cami Çıkışı Yuhalandı Çalışmalar Başladı! Van'a 50 Fabrika Kurulacak "Kafa Keseceğim" Diyen Suriyeli Sığınmacı Gözaltına Alındı!