Amerikan Uçakları Suriye Üzerinde - Son Dakika

Amerikan Uçakları Suriye Üzerinde

18.02.2012 13:25

ABD Ordusu insansız uçaklarının, Esed güçlerinin operasyonlarını takip etmek için Suriye üzerinde uçtuğu öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'na ait insansız uçakların, Esed güçlerinin muhaliflere ve sivillere düzenlediği operasyonları takip etmek için Suriye üzerinde uçtuğu öne sürüldü.

NBC televizyonunun haberine göre; uçaklar Suriye'ye müdahale amaçlı keşifte bulunmak için değil, Esed rejiminin halka zulmettiğini dünyaya göstermek için bölgede görev yapmaya başladı.

Söz konusu kanalın, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberine göre, insansız uçaklar sayesinde Suriye'ye gönderilmesi muhtemel yabancı misyonların maruz kalabileceği tehlikelerin önceden belirlenmesi öngörülüyor.

İHA YANİ İNSANSIZ HAVA ARACI NEDİR?

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren İnsansız hava aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır.

İHA'lar iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçan diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amaçlı üretilen İHA lar günümüzde birçok saldırı ve istihbarat görevinde kullanılmaktadır.

İHA'lar pilotlu uçaklara nazaran çok daha uzun sure havada kalabilirler. Burada ki en büyük avantajları pilotların fiziksel dayanıklıkları ile sınırlı olmamalarıdır.

Güneş enerjisi ile çalışan İHAlar potensiyel olarak sınırsız uçabilirler. Ancak bu dalda en uzun uçuş rekoru halen 2003 yılında düşerek parçalanmasına rağmen Aerovironment Helios Prototype modelinin elindedir.

Yakıt ile uçan İHAlar için en önemli sorun havada yakıt ikmalinin çoğu model için yapılamamasıdır. ABD Hava Kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bazı modellerde bu operasyon da mümkün hale getirilmiştir.

Amerikan Uçakları Suriye Üzerinde

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Amerikan Uçakları Suriye Üzerinde - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İBB'nin söktüğü dikey bahçelere talip oldu Fransa'da iki kadın, "Pis Araplar" deyip Müslüman kadınlara bıçakla saldırdı Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Oxford'un koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı gönüllü olarak deneyen hasta hayatını kaybetti Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Son Dakika: Türkiye'de 21 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 68 can kaybı, 2013 yeni hasta tespit edildi Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı