Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Çelik Açıklaması - Son Dakika

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Çelik Açıklaması

12.01.2012 14:20
Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Çelik Açıklaması, System.String[]

Bilecik Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürü Hatice Çelik, sigara bağımlısı olan kadınların yüzde 50-70'nin hamilelikleri sırasında sigara kullanımını sürdürdüğünü bildirdi.

Bilecik Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürü Hatice Çelik, sigara bağımlısı olan kadınların yüzde 50-70'nin hamilelikleri sırasında sigara kullanımını sürdürdüğünü bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, küresel sorun olan sigara tüketiminin ve buna bağlı hastalıkların dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını belirterek, gebelik sırasında sigara kullanımının ciddi bir halk sağlığı problemi olduğunu kaydetti.

Sigara bağımlılığı olan kadınların yüzde 50-70'inin hamilelikleri esnasında sigara kullanımını sürdürdüklerinin belirlendiğine işaret eden Çelik, sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbonmonoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçtiğini, solunum sisteminin, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verdiğini ifade etti.

Çelik, şunları bildirdi:

"Zamanında gebelik haftası 38-40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğum gerçekleşir. Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur. Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmaktadır. Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir. Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur. Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır. Erken doğan bebeklerde ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlenmektedir."

- BİLECİK

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Çelik Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar 00:43 Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor
Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı 20:54 Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş 20:07 Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi 18:40 Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi
Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var 18:02 Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var Son Dakika: Topçu ve Füze Okulu'nu yakmaya çalışan zanlı, tutuklandı 17:14 Son Dakika: Topçu ve Füze Okulu'nu yakmaya çalışan zanlı, tutuklandı
Advertisement