'Anadolu Mandası'nın Et ve Süt Verimi Artırılacak - Son Dakika

'Anadolu Mandası'nın Et ve Süt Verimi Artırılacak

06.09.2012 20:20
'Anadolu Mandası'nın Et ve Süt Verimi Artırılacak, System.String[]

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hayata geçirilen 'Halk Elinde Manda Islahı Projesi' ile 'Anadolu mandası'nın et ve süt veriminin artırılması hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hayata geçirilen 'Halk Elinde Manda Islahı Projesi' ile 'Anadolu mandası'nın et ve süt veriminin artırılması hedefleniyor.

Suşehri Ziraat Odası, köy muhtarları ve besicileri, soyu tüketmekte olan mandaların yaygınlaşması için başlatılan proje çalışmaları hakkında bilgilendirdi. İlçe Ziraat Odası'nda gerçekleşen toplantıda, Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Veteriner Hekimi Sami Karayer yaptığı sunumda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hayata geçirilen 'Halk Elinde Manda Islahı Projesi' ile 'Anadolu mandası'nın et ve süt veriminin artırılmasının amaçlandığını ifade etti. Proje sonunda manda sayısının, manda ürünlerinin miktar ve kalitesinin artması hedefleniyor.

Projenin, çiftçiye ekonomik yönden büyük katkı sağlayacağını belirten Karayer, şöyle devam etti: "Bu projenin Sivas öncülüğü Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Haki Kara tarafından yürütülmektedir. Bu projeden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın elinde 3 tane mandası olması yeterlidir. Manda başına 2012 yılı olarak 650 TL destek verilmektedir. Mandalar, değişik çevre koşullarına uyum kabiliyeti yüksek, hastalıklara karşı dayanıklı kanaatkar hayvanlardır. Diğer çiftlik hayvanlarına göre dayanıklılığı, süt ve etinin kolesterol ve yağ içeriği düşük olması gibi birçok avantaja sahiptir. Manda sütü, inek sütüne göre yüksek düzeyde protein, yağ ve mineral içeren bir hayvansal gıdadır."

'Anadolu Mandası'nın Et ve Süt Verimi Artırılacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi 'Anadolu Mandası'nın Et ve Süt Verimi Artırılacak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Hollandalı sigorta şirketi Aegon, Türkiye birimini satıyor Hatay'daki patlama sonrası İskenderun Emniyet Müdürü uzun namlulu silahla sokağa inip terörist peşine düştü Uzman isim Hatay'da öldürülen teröristlerle ilgili çarpıcı detayı paylaştı: Paramotorla sınırı geçmeleri Türkiye'de ilk kez oldu Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Meteoroloji uyardı: İstanbul'da sisin ardından sağanak yağış geliyor Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı