Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide - Son Dakika

Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide

16.01.2017 17:26
Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide, System.String[]

Maltepe Belediyesi, Anadolu’nun geçmişine ışık tutan bir serginin açılışına ev sahipliği yaptı.

Maltepe Belediyesi, Anadolu'nun geçmişine ışık tutan bir serginin açılışına ev sahipliği yaptı.

Geçmişten günümüze Anadolu'da yaşamış uygarlıkların eserlerinin maketlerinin yer aldığı "Anadolu Medeniyetleri Sergisi", Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde açıldı. Maltepe Celal Avşar Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan sergide, Anadolu'nun farklı dönemlerine dair tarih ve kültürle dolu zaman yolculuğuna çıkıldı. Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" dediği Edirne'deki Selimiye Camii ve 2. Bayezid Külliyesi, İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nın giriş kapısı ve Ayasofya arasındaki 3. Ahmet Çeşmesi ile Bursa'nın sembolü Yeşil Türbe, ziyaretçilerin ilgisini topladı. Sergide Artuklu Beyliği döneminde yapılan dünyada taş köprüler içinde en geniş olanı olarak bilinen, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki Malabadi Köprüsü'nün de bulunduğu eserlerin maketleri ziyaretçilere tanıtıldı.

Tarihte zaman yolculuğu

Cumhuriyet dönemine dair maketlerin de bulunduğu sergide, 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşı'nda hayatlarını kaybeden Türk askerlerinin anısına yapılan Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın maketi de yer aldı. Sergide Anadolu'nun farklı dönemlerindeki uygarlıklara ait objeler, günlük yaşamda kullanılan araç-gereçler, Osmanlı ve Selçuklu çinileri de sergileniyor. Serginin açılışına katılan Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, öğrencilerin eserlerini tek tek inceleyerek bilgi aldı.

Sergi 22 Ocak'a kadar, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ziyarete açık olacak. - İSTANBUL

Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide
Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide
Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Anadolu Medeniyetleri Bu Sergide - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Dağlık Karabağ'ı görüştü Başakşehir, Manchester United deplasmanında! Temsilcimizin ilk 11'i belli oldu Sağlık Bakanı Koca: İlerleyen süreçte koronavirüs aşısı eczanelerden de alınabilecek Ibrahimovic, yüzünü kullandığı için video oyunu firmasına ateş püskürdü: Size kim izin verdi! "Bir daha Haber Global'e gelmeyeceğim" diyen Muharrem İnce sözünü unuttu Denizlispor Teknik Direktörü Prosinecki görevinden istifa etti Son Dakika: Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var