Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali - Son Dakika

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali

17.10.2019 09:01
Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali, System.String[]

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından hayata geçirilecek bilimsel araştırma projesi kapsamında organize edilen "Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali" yarın başlayacak.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından hayata geçirilecek bilimsel araştırma projesi kapsamında organize edilen "Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali" yarın başlayacak.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, AA muhabirine, Türkiye'deki tiyatro eğitimini güncellemeyi hedeflediklerini, bunun için AÜ Devlet Konservatuvarınca bilimsel araştırma projesi hazırlandığını söyledi.

Rektör Çomaklı, yaklaşık 8 aylık çalışmanın ardından tiyatro oyunları, atölyeler ve söyleşilerin olacağı Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali'ni düzenlemeye karar verdiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Proje çerçevesinde, 18 Ekim-9 Kasım tarihlerinde, hepsi kapalı gişe oynayan 10 tiyatro oyunu, önemli 10 atölye ve 10 söyleşi gerçekleştireceğiz. Tiyatro eğitimi konusunda ulusal ve uluslararası önemli isimler, Anadolu Üniversitesinde buluşacak. Çalışmanın önce öğrencilerimize, öğretim üyelerimize ve topluma yansımasını istiyoruz. Tiyatrocular, yaptığımız etkinliği bir devrim olarak nitelendiriyor. Alanın en iyilerini Eskişehir'e getireceğiz."

Prof. Dr. Çomaklı, festivalden çıkacak sonuçlara göre analizler yapılacağını aktardı.

Ülkede tiyatro eğitiminin yolunun çizileceğini vurgulayan Çomaklı, "Söz konusu sonuçları ve analizleri Yükseköğretim Kuruluna sunacağız. Tiyatro eğitimi veren kurumlara da sunacağız, onların katkılarını da bekleyeceğiz. Sözel ve sanatsal alandaki en büyük bilimsel araştırma projesini yapıyoruz. Anadolu Üniversitesi, tiyatro eğitimini yenileyecek." diye konuştu.

Türkiye, Almanya, Çekya, Rusya, İngiltere, ABD, Yunanistan, İtalya ve Hollanda'dan tiyatro eğitimcileri ve sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde Şener Şen, Zerrin Tekindor, Erdal Beşikçioğlu, Şebnem Bozoklu, Ozan Güven, Mert Fırat, Onur Saylak, Tuba Ünsal gibi ünlü isimler yer alacak. Ayrıca, 3'ü yabancı 10 tiyatro oyununun yanı sıra atölye ve söyleşiler yapılacak.

Festivalde sahnelenecek oyunlar şöyle:

18 Ekim: Arzu Tramvayı

19 Ekim: Teatro Delusio

20 Ekim: Correction

25 Ekim: Tartuffle

30 Ekim: Cimri

1 Kasım: Bir Delinin Hatıra Defteri

5 Kasım: Don Kişot'um Ben

7 Kasım: Joseph K.

8 Kasım: Zengin Mutfağı

9 Kasım: Kürk Mantolu Madonna

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Anadolu Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı Suikast girişimi iddiaları sonrası İmamoğlu zırhlı makam aracı kullanmaya başladı