Sahte engelli raporu düzenleyen 95 kişiye gözaltı kararı - Son Dakika

Sahte engelli raporu düzenleyen 95 kişiye gözaltı kararı

2 ay önce

Ankara Numune Hastanesi'nde çalışan 20 sağlık personelinin, 75 kişiye sahte engelli raporu düzenleyip kazanç elde ettiklerini tespit eden Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri toplamda 95 kişiyi gözaltına aldı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Numune Hastanesinde bir skandalı ortaya çıkardı. 1 yıl süren teknik ve fiziki takip sonucu aralarında hastanede görevli güvenlikçi, hasta bakıcı ve kayıt işlemi yapan personelin bulunduğu 20 kişinin sahte engelli raporu düzenleyerek, bu yolla kazanç elde ettikleri tespit edildi. Hastaneye tedavi amaçlı gelen vatandaşları sahte epikriz raporlarıyla sağlık kuruluna sokup engelli raporu çıkartılmasını sağlayan 20 şüpheli ile sahte rapor alan 75 kişiye yönelik operasyon düzenlendi. Gerçekleştirilen operasyonda 95 kişi gözaltına alındı.

GÖSTERMELİK ANJİYO VE KALP AMELİYATI

Yürütülen soruşturma kapsamında hastane personellerinin şeker hastalığı ve kalp hastalığı olan zanlıların kanlarını hasta olmayan kişilerin kanları gibi gösterdikleri, hasta olmayan zanlıları düzenledikleri sahte engelli raporları ile anjiyo, kalp ameliyatı geçirmiş gibi gösterdikleri belirlendi. Böylece raporu düzenleyen ve raporu alan kişilerin sağlık kurulunu yanılttıkları, alınan sağlık raporları ile emekli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nu zarar uğrattıkları ve ücretsiz EGO kartı çıkararak ücretsiz ulaşımdan faydalandıkları tespit edildi.

YENİDEN SAĞLIK KURULUNA SOKULDULAR

Polis, operasyon sonrasında zanlıları yeniden sağlık kuruluna soktu. Engelli raporu alanların tamamına yakınının yüzde sıfır özür oranında oldukları ortaya çıktı.

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki ifadelerinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Öte yandan bazı şüphelilerin kendileri için de sahte rapor çıkardıkları öğrenildi.

Sahte engelli raporu düzenleyen 95 kişiye gözaltı kararı
Haber Yayın Tarihi: 10.12.2019 10:40 Kaynak: İHA

YORUMLAR


Son Dakika

7 bin tane milli piyango bileti aldı, hiçbirine ikramiye çıkmadı
Aydem ve Gediz Elektrik'ten avukatlara indirimli elektrik Genç kızı ormanlık alana götürüp cinsel istismarda bulunan adam tutuklandı

Son Dakika Haberleri