Son Dakika Haberleri: Ankara'da Ele Geçirilen Madde ile İlgili TAEK'ten Açıklama: Kaliforniyum Değil

Ankara'da Ele Geçirilen Madde ile İlgili TAEK'ten Açıklama: Kaliforniyum Değil

10 ay önce

Ankara'daki operasyonda ele geçirilen ve kaliforniyum olduğu iddia edilen maddeyle ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan açıklama geldi: Yakalanan madde (poly(sodium 4-styrenesulfonate))

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara'da düzenlenen operasyonda ele geçirilen kaliforniyum maddesinin radyoaktif bir özellik göstermediğini açıkladı.

1 KİLO 441 GRAM KALİFORNİYUM ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Ankara'nın Pursaklar ilçesinde ihbar üzerine durdurulan bir araçta 1 kilo 441 gram "kaliforniyum" maddesi ele geçirildiği duyurulmuştu.

Radyoaktivite içerdiği belirtilen madde, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından incelendi.

TAEK AÇIKLADI: RADYOAKTİF ÖZELLİĞİ YOK

İncelemeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"19.03.2018 tarihinde Basın- Yayın kuruluşlarında yer alan haberde, Polis operasyonu neticesinde yaklaşık 1,5 kg Nükleer maddenin (Calforniyum) ele geçirildiği belirtilmiştir.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na (TAEK), Ankara Emniyet Müdürlüğünden konunun aktarılmasının hemen ardından, TAEK uzmanları yakalanan maddeye ilişkin ilk ölçümlerini mobil detektör kullanarak yapmış ve maddenin radyoaktif bir özellik göstermediğini tespit etmişlerdir.

ELE GEÇİRİLEN MADDENİN İSMİ AÇIKLANDI

Duruma ilişkin olarak ilgili Emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. Akabinde maddeden alınan numune TAEK'in son teknolojik imkanlarının bulunduğu Sarayköy Nükleer Araştırma Merkezinde detaylı analize tabi tutulmuştur.

İlk FTIR analizi sonuçlarına göre ele geçirilen maddenin (poly(sodium 4-styrenesulfonate)) olduğu tespit edilmiştir.

Bu madde organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır. Madde ile ilgili detaylı analizlere devam edilmektedir."

Ankara'da Nükleer Madde Operasyonu: Dünyanın En Pahalı 2. Maddesi Kaliforniyum Ele Geçirildi

Dünyanın En Pahalı 2. Maddesi Kaliforniyum Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?
Fenerbahçe, 2-0 Öne Geçtiği Maçta Erzurumspor ile 2-2 Berabere Kaldı Uşak'ta Tehlikeli Gerginlik! Vatandaşlarla Suriyeliler Karşı Karşıya Geldi

MasterChef Murat Özdemir'den Kan Donduran Hayvana Eziyet Videosu