Ankara Garı Önündeki Terör Saldırısı Davası - Son Dakika

Ankara Garı Önündeki Terör Saldırısı Davası

08.11.2016 13:22
Ankara Garı Önündeki Terör Saldırısı Davası

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili 36 kişi hakkında açılan davada, soruşturma sırasında itiraflarda bulunan sanık Yakub Şahin'in ifadesi, diğer sanıklar salonda olmadığı sırada alınacak.

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili 36 kişi hakkında açılan davada, soruşturma sırasında itiraflarda bulunan sanık Yakub Şahin'in ifadesi, diğer sanıklar salonda olmadığı sırada alınacak.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikinci celsesine öğle arası verildi.

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) uyarınca görevlendirilen bazı avukatların, sanıkların savunmalarından çekilmeleri üzerine, Ankara Barosu yeni avukatlar görevlendirdi ancak sanıklardan Yakub Şahin için atanan avukat Recep Güzel, davada savunma yapamayacağını bildirerek, "Felsefeme ters düşüyor, çekiliyorum." dedi.

Sanık Mehmet Kadir Cebael'in avukatı Nilüfer Yolcu da görevlendirildikten sonra baroya savunmadan çekilmek istediğini bildirdiğini ancak talebinin reddedildiğini anlatarak, "16 Ekim'de Gaziantep'te avukatlığına atandığım kişi öldü. Hem bu nedenle hem de vicdani sorumluluğum gereği müdafi olamayacağım." diye konuştu.

Bunun üzerine mahkeme heyetinin talebiyle kalem personeli Ankara Barosuyla temas kurarak, yeni avukat görevlendirilmesini istedi.

İlerleyen dakikalarda avukat Gülşah Yıldırım salona gelerek, baro tarafından sanıklar Yakub Şahin ve Talha Güneş için atandığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, daha sonra salondakilere hitaben, olayın vahametini, mağdurların acısını anladıklarını belirterek, "Ancak burada yargılama yapmak durumundayız. Bunun da usul hükümleri var ve buna herkesin uyması gerekiyor. Duruşma salonunda görüntülü, sesli kayıt yasak. Bu hususa uyulmasını rica ediyoruz. Ayrıca konuşanın konuştuğunun anlaşılması bakımından müdahale edilmemesini istiyoruz ancak böyle sağlıklı yargılama yapabiliriz." şeklinde konuştu.

Giray, CHP, HDP, Emek Partisi, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, DİSK, KESK, Eğitim Sen, İnsan Hakları Derneği (İHD), İnşaat İşçileri Sendikası, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) ile diğer müştekilerin avukatlarının, davaya müdahillik dilekçesi verdiğini açıkladı ve müdahillik taleplerine ilişkin avukatlara söz verdi.

CHP'nin avukatı Ertuğrul Cem Cihan, "katliamda partisinin gençlik kollarının 10'dan fazla üyesinin öldüğünü, birçoğunun yaralandığını" anlattı. Sanıklardan ele geçirilen dijital verilere göre, CHP yöneticilerinin ve temsilciliklerinin hedef olduğunu söyleyen Cihan, müdahilliklerine karar verilmesini istedi.

HDP'nin avukatı Kenan Maçoğlu da müvekkili partinin, mitingin katılımcılarından olduğunu, patlamada üyelerinin öldüğünü, birçoğunun da yaralandığını kaydederek, dosyaya göre öncelikli hedefin HDP olduğunu savundu.

KESK, TMMOB, DİSK, Eğitim Sen, İHD ve BTS'nin avukatları da beyanlarında saldırıda ölen ve yaralananlar arasında üyelerinin bulunduğunu ifade etti.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneğinin Genel Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun da dernek üyelerinin "davanın gerçek sahipleri olduğunu" söyledi. Coşgun, ayrıca saldırıda eşi Uygar Coşgun'un da öldüğünü bildirdi.

Müşteki avukatlarından Özcan Karakoç, söz alarak, gerçeğin ortaya çıkarılması bakımından sanıkların savunmalarının tek tek alınmasını talep etti.

Karakoç, "Sanık Yakub Şahin, gözaltına alınmasından itibaren olayın nispeten çözülmesine katkıda bulunmuş, Gaziantep'teki bir hücre evini ve dört depoyu göstermiştir. Sanıkların baskı ve etki altında kalmadan savunmalarının alınması için tek tek dinlenmelerini, bu kabul edilmezse en azından Şahin'in diğer sanıklardan ayrı biçimde savunmasının alınmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Şafak, suçtan zarar görme ihtimaline binaen müdahil tüzel kişiliklerin müdahilliklerinin kabulüne ve sanık Yakub Şahin'in diğer sanıklardan ayrı dinlenmesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Giray, sanık Şahin'in savunmasının diğer sanıkların yokluğunda alınmasını kararlaştırarak, duruşmaya öğle arası verdi.

KOM'dan 'Nefes' operasyonu! Devleti zarara uğratmak isteyenler kıskıvrak yakalandı KOM'dan 'Nefes' operasyonu! Devleti zarara uğratmak isteyenler kıskıvrak yakalandı Gaziantep'te toplu taşıma 5 gün boyunca ücretsiz olacak Gaziantep'te toplu taşıma 5 gün boyunca ücretsiz olacak 5 yavru köpek 5 saatte kurtarıldı 5 yavru köpek 5 saatte kurtarıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ankara Garı Önündeki Terör Saldırısı Davası - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement