Ankara Merkezli "Usulsüz Dinleme" Davası - Son Dakika

Ankara Merkezli "Usulsüz Dinleme" Davası

5 yıl önce

Siyasiler, gazeteciler, yargı mensupları ve iş adamları dahil 48 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünün eski İstihbarat Daire başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak'ın da aralarında yer aldığı 50 sanığın yargılandığı davanın, "kamu güvenliği" gerekçesiyle kapalı yapılması kararlaştırıldı.

Ankara Merkezli

Siyasiler, gazeteciler, yargı mensupları ve iş adamları dahil 48 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğünün eski İstihbarat Daire başkanları Ramazan Akyürek ve Ömer Altıparmak'ın da aralarında yer aldığı 50 sanığın yargılandığı davanın, "kamu güvenliği" gerekçesiyle kapalı yapılması kararlaştırıldı.


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikinci duruşması başladı. Duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar katıldı.


Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Ramazan Akyürek, duruşmaya görüntülü sistem üzerinden bağlandı.


Hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinin ardından bazı sanık avukatları, duruşmanın kamu güvenliği nedeniyle kapalı yapılması yönünde dün bulundukları taleplerini yineledi.


Mahkeme heyeti, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 182. maddesi uyarınca duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.


Kararla, taraflar dışındaki herkes duruşma salonundan çıkarıldı.


İddianame


İddianamede sanıklar, eski Başbakan Necmettin Erbakan, bazı cumhurbaşkanlığı danışmanları ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin yakınları, hakim, gazeteci, iş adamı, siyasetçi, emniyet müdürü ve insansız hava aracı projesinde yer alanların da arasında bulunduğu 48 kişiyi, dosyalara farklı isimlerle dahil ederek dinlemekle suçlanıyor.


Sanıklara, "Suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve saklama, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira" suçlamaları yöneltiliyor.


Sanık avukatları, dünkü celsede, müvekkillerinin terör örgütleriyle ilgili çalışmalar yaptıklarını ve bazı konuların "devlet sırrı" niteliğinde olduğunu dile getirerek, kapalı duruşma talebinde bulunmuş, ancak mahkeme talebi reddetmişti.

Haber Yayın Tarihi: 09.09.2015 12:11 Kaynak: AASon Dakika

Son dakika: Elazığ'daki depremde ölü sayısı 20'ye yükseldi
Kızılay Başkanı Kınık, deprem sonrası bağış talep etti! Tepkiler gelince paylaşımı sildi Meral Akşener, deprem haberini alınca Fatiha Suresi'ni okuyup siyaset konuşmayı bıraktı

Son Dakika Haberleri