Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması Sonuçlandı - Son Dakika

Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması Sonuçlandı

2 yıl önce

Ankara Kalkınma Ajansı’nın Ankara’nın geleneksel el sanatları, somut olmayan kültürel mirası ve şehir kimliğini yansıtan ürünlerin tasarım ve üretimini amaçlayan Ankara temalı Ürün Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Ankara Temalı Ürün Tasarım Yarışması Sonuçlandı, System.String[]

Ankara Kalkınma Ajansı'nın Ankara'nın geleneksel el sanatları, somut olmayan kültürel mirası ve şehir kimliğini yansıtan ürünlerin tasarım ve üretimini amaçlayan Ankara temalı Ürün Tasarım Yarışması sonuçlandı.


Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen yarışmada, Ankara'da geleneksel olarak icra edilen el sanatlarından ve bölgeye ait malzemelerden faydalanarak, modern tüketicinin ihtiyaçlarına uygun ürünlerin tasarlanması hedeflendi. Yarışma cam ürünleri, tekstil ürünleri, takı ve diğer tasarım ürünler (bakır, seramik, çini, deri, ahşap vb. malzemeler kullanılarak üretilen diğer el sanatları ürünleri) olmak üzere toplam 4 ayrı kategoride düzenlendi.


Seçici kurulunda Ankara Kalkınma Ajansı Kurumsal İletişim Birim Başkanı Gökhan Canlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİMM Geleneksel El Sanatları ve Mağazalar İşletme Müdürü Gülnur İz Yılmaz, Gazi Üniversitesi El Sanatları Bölümü Tekstil, Dokuma ve Örgü Öğretim Görevlisi Nihal Ülger, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aykut Coşkun, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğretim Görevlisi ve tasarımcı Sezgin Akan ile Anadolu Kültürel Girişimcilik Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Üstünkaya'nın yer aldığı yarışmada eserler; tasarım, ürünlerin tema, kullanılacak malzeme ya da geleneksel yöntem gibi Ankara değerlerinden en az birine temas etmesi, ürünün üretilebilirliği, kullanılan malzemenin uygunluğu, ürüne ilişkin bilgilendirme, ürünün yenilikçiliği, ürünün hikayesi ve kullanım senaryosu kriterlerine göre değerlendirildi.


3 Nisan tarihine kadar başvuruları devam eden yarışmada dört kategoride toplam 149 başvuru alındı. Seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda takı kategorisinde Aylin Atacan birincilik, Tanay Saranlı ikincilik ve Hilal Tuğba İremcioğlu üçüncülük ödülüne layık görüldü. Diğer tasarım ürünleri kategorisinde Merve Coşkun birincilik, Ülkü Akdemir ikincilik ve Ayça Akyıldız üçüncülük ödüllerini almaya hak kazandı. Tekstil ürünleri kategorisinde birincilik ve üçüncülük ödüllerine layık eser bulunamazken, Taha Bekir Murat ikincilik ödülünü almaya hak kazındı. Cam kategorisinde seçili kurul tarafından ödüle layık eser bulunamadı.


Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, "Yarışmanın Ankara'da tasarımın gücünü artıracak, el sanatları alanında Ankara'ya özgün, Ankara'nın tarihini, kültürünü yansıtan ürünlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Ajans olarak Ankara'ya özel el sanatı hediyelik eşya ve tasarım ürünlerinin üretimini destekleyecek projelere devam edeceğiz" dedi. - ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 09.05.2018 10:33 Kaynak: İHASon Dakika

Enkaz başındaki köpeğin, acı bekleyişi yürekleri dağladı
Son dakika: Elazığ'daki depremde ölü sayısı 36'ya yükseldi Muhabir, eline aldığı beton parçasının parçalandığını görünce şaşkına döndü

Son Dakika Haberleri