Son Dakika Haberleri: Ankos 10.yılını İTÜ'de Kutladı

Ankos 10.yılını İTÜ'de Kutladı

9 yıl önce

BASIN BüLTENİDİR İstanbul Teknik üniversitesi (İTü) üniversitelerle, yayıncıları bir araya getiren önemli bir platforma ev sahipliği yaptı.

Ankos 10.yılını İTÜ'de Kutladı, System.String[]
BASIN BüLTENİDİR

İstanbul Teknik üniversitesi (İTü) üniversitelerle, yayıncıları bir araya getiren önemli bir platforma ev sahipliği yaptı. Anadolu üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması, ANKOS'un 10. Yılını kutlaması sebebiyle bu yılki toplantısını 6 Mayıs 2010 Perşembe günü İTü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Tüm dünya için büyük bir ilham kaynağı olan İstanbul'un, kültürel zenginliğini ortaya çıkarma hedefiyle İTü’de gerçekleştirilen toplantı, Rektör Vekili Prof. Dr. Ahsen ÖZSOY, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, İTü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ayhan KAYGUSUZ, ANKOS Başkanı Gültekin GüRDAL çok sayıda üye ve davetli misafirin katılımı ile başladı.

ANKOS’un kuruluşundan bugüne geçirdiği süreçleri anlatan kısa belgeselin ardından konuşan İTü Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Ayhan KAYGUSUZ, ANKOS aracılığıyla yaratılan dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Kaygusuz ”Bugün yeni kurulan bir üniversite bile bu dayanışma sayesinde binlerce dergiye çok ekonomik koşullarda erişebilmektedir. üniversitelerimizin ANKOS ve ULAKBİM aracılığıyla eriştikleri sadece 3 büyük dergi yayıncısının makale sayısı 17 milyondur. Her yıl elektronik kaynaklardan milyonlarca makale kullanılmaktadır. Biz İstanbul Teknik üniversitesi olarak 2009 yılında sadece 1,7 milyon makale ve kitap chapter’i kullanıcılarımızın hizmetine sunduk. Bu hizmetin araştırmacı açısından önemini anlatmaya herhalde gerek yoktur.”şeklinde konuştu.

ANKOS Genel Başkanı Gültekin GüRDAL ise geçen on yıllık süreçte; gönüllü çalışanlarıyla konsorsiyum’un Türkiye’ye ve kütüphanecilere kattığı değerden bahsetti. Kütüphanelerin araştırma ve geliştirme sürecinde daha etkin bir şekilde yer almalarını için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten GüRDAL,”Bunu yine sizlerle birlikte, birbirimizden aldığımız ilham ve güçle başaracağız. Elde edilen başarıda, birlikte hareket etmek kadar etkili olan diğer unsurlarda Yönetim Kurulları, gönüllü çalışanları ve ANKOS üyeleri kısacası tüm bileşenleri ile birlikte yarattığımız güven ortamıdır.”diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen Rektör Vekili Prof. Dr. Ahsen Özsoy, teknolojinin hızla dünyayı değiştirdiğini dile getirerek”10 yıl önce sınırlı sayıdaki bilimsel makaleye basılı formatta ve kütüphanelere giderek yararlanabiliyorduk, aradan geçen süre içerisinde binlerce dergideki milyonlarca makaleye zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın erişmeye başladık. Bütün bu gelişmeler bugün 10.Yıllık toplantısını yaptığımız ANKOS sayesinde oldu. Bu büyük “imece”nin üniversitelerimize ve ülkemizdeki araştırmalara katkısı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.”şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ANKOS yöneticilerine plaket verildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversitelerin ve yayınevlerinin buluştuğu toplantı hafta sonuna kadar devam edecek.Hayatını Kaybeden Ayşen Gruda, Sitem Etmişti: Telif Haklarını Alamıyoruz Adnan Oktar'ın Cezaevindeki Son Hali Herkesi Şaşırttı

Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı