"Anne Sütü, Yaşam Boyu Hastalıklardan Koruyor" - Son Dakika

"Anne Sütü, Yaşam Boyu Hastalıklardan Koruyor"

19.02.2012 12:40

Fatma Ünal - İlk 6 ay anne sütü ile beslenenlerin, sadece emzirildikleri sürede değil yaşamları boyunca bazı hastalıklardan korundukları bildirildi.

Fatma Ünal - İlk 6 ay anne sütü ile beslenenlerin, sadece emzirildikleri sürede değil yaşamları boyunca bazı hastalıklardan korundukları bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Reha Artan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 aylık emzirilmenin ömür boyu koruma sağladığını söyledi.

Anne sütünün besinsel değerinin, 6 ay sonunda çocuğun ihtiyaçlarının gerisinde kaldığını ifade eden Prof.Dr. Artan, "Annelerin emzirmeye 1.5 yıl devam etmesini istiyoruz. 6 aydan sonra anne sütünün besinsel değeri bebeğin gereksinimlerini karşılamanın gerisinde kalsa da anne sütünün hastalıklardan koruyucu ve psikolojik başka üstünlükleri var" dedi.

Birçok araştırmanın, anne sütünün önemli etkilerini ortaya koyduğunu bildiren Artan, çalışan kadınların da 6 aydan sonra akşamları çocuklarını anne sütüyle beslemeleri gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Artan, anne sütüyle beslenen çocukların anneleriyle ilişkilerinin daha dengeli olduğunu kaydetti.

Artan, anne sütünün emzirilen süre içerisinde de solunum sistemi, enfeksiyonlar, ishal ve orta kulak iltihabının görülme sıklığını azalttığını belirterek, "Anne sütü bebeklere ve geleceğin büyüklerine sadece emzirildiği süre için değil yaşam boyu bir nevi sağlık sigortası sağlıyor" dedi.

-Tansiyonu düzenliyor-

Anne sütüyle beslenme süresi uzadıkça sistolik kan basıncının azaldığını ifade eden Artan, şunları söyledi:

"Sadece anne sütüyle beslenme kadar, kısmen anne sütüyle beslenmenin de kan basıncına olumlu etki sağladığı gösterilmiştir. Tüketilen mama miktarıyla kan basıncının biraz daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Bunda sodyum alımının azalması, tat duyusunu değiştirmesi, insülin direncini önlemesi ve çoklu doymamış yağ asitleri içermesinin rolü olduğu düşünülmektedir. Hazır bebek mamalarına çoklu doymamış yağ asitlerinin eklenmesiyle bu sakınca azaltılabilmektedir. Kan basıncındaki küçük azalmalar, toplum sağlığı açısından büyük öneme sahip olmaktadır. Erişkinde küçük (diyastolik) kan basıncında 3 milimetrelik azalma, koroner kalp hastalığı riskini ve felç olma riskini yüzde 15 azaltmaktadır."

Reha Artan, anne sütünün yaşam boyunca enfeksiyon hastalıkları, alerji, diyabet, lenfoma, Çölyak ve multipl skleroz (MS) hastalıkları ile diş çürüklerine karşı koruma sağladığını belirtti.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Anne Sütü, Yaşam Boyu Hastalıklardan Koruyor' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Başakşehir'in Devler Ligi'ndeki kritik maçı başladı! Canlı anlatım Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal karikatürle ilgili Türkiye'den Fransa'ya nota Son Dakika: İstanbul'daki koronavirüs vakalarının artışı haritaya yansıdı! Kırmızılık herkesi korkuttu Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedeflerini SİHA'larla böyle vurdu Ali Koç'tan dikkat çeken Gökhan Gönül sözleri: Para için gitti algısı içimi çok acıtmıştı Anketlere göre, seçime 6 gün kala Biden önde, Trump arayı kapatıyor CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı