Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor - Son Dakika

Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor

16.05.2021 10:20

Sivas'ta doğumdan sonra anneleri tarafından kabullenilmeyen kuzular, biberonlarla elle besleniyorBaharın gelişiyle yavrulayan koyunlar, binlerce koyun arasından kendi yavrusunu kokusundan tanıyıp ayırt ediyor.

Sivas'ta doğumdan sonra anneleri tarafından kabullenilmeyen kuzular, biberonlarla elle besleniyor

Baharın gelişiyle yavrulayan koyunlar, binlerce koyun arasından kendi yavrusunu kokusundan tanıyıp ayırt ediyor. Doğum sırasında yavru kuzuya farklı bir kokunun bulaşması annenin yavruyu sahiplenmemesine neden oluyor. Yavrusundan istediği kokuyu alamayan anne koyun, kendi yavrusu olsa da kuzuyu emzirmiyor. Bu yüzden annesi tarafında kabul edilmeyen kuzular süt içemediği için ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Anneleri tarafından sahiplenilmeyen kuzuların tek tek elle beslenmesi gerekiyor. Öte yandan hayvan sahipleri doğum sonrasında koyunun sütünü sağıp yavrunun üzerlerine sürerek annesi tarafından kabullenmesi sağlanıyor.

Sivas'ın Ulaş ilçesi Kurtlukaya köyünde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Haydar Deniz, anneleri tarafından benimsenmeyen kuzulara adeta anne şefkatiyle bakıyor. Deniz, kuzulara biberonla tek tek süt içiriyor. Başka kuzuların kokusu kendi yavrusuna bulaşınca koyunların kuzularını sahiplenmediğini belirten Deniz, "Koyun ve kuzuları birlikte bırakıyoruz. Koyunlar yavrularını bulduktan sonra bazı kuzularını almayan koyunlarımız oluyor. Almadığı zaman tutup emziriyoruz ya da biberona süt koyup kendimiz emziriyoruz koyuna aldırmaya çalışıyoruz. Yeni kuzuladığı zaman başka kuzuların kokusu kendi kuzusuna geçince koyun yavrusunu almıyor. 1-2 gün farklı bir bölme yapıp koyun ve kuzuyu ayrı koyunca alması lazım. İlk doğduğunda kuzuyu direk başka kuzuların içerisine attığın zaman koyun kuzusunu almıyor. Aldırmak içinde ya kuzunun sırtına tuz süreceksin yada koyunun sütünü sağıp yavrunun üzerine süreceksin ki yavruyu kabul etsin. Koyunun kendi sütünü sağıp biberona koyuyoruz ondan sonra kuzuyu tutup emziriyoruz" dedi.

Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor
Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor
Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor
Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Annelerinin sahiplenmediği kuzuları elleriyle besliyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan! 17:24 Nusret'in Londra fiyatlarını pahalı bulan İngiliz çiftten kurnaz plan!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi 16:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli gencin elini öperek karşılık verdi Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! 16:19 Safiye Soyman imaj değişikliğini takipçilerine sordu, en bomba yorumu Seda Sayan yaptı! Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı 15:11 Bu diyalog canlı yayına damga vurdu! İYİ Partili ismin sorusu AK Partili Metiner'i köşeye sıkıştırdı Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı 15:09 Milyonlarca kişiyi şaşırtmıştı! İnsana benzeyen keçi yavrusunun sır perdesi aralandı Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor 14:13 Didem Soydan Miami'de bikinili pozlarıyla takipçilerini mest ediyor Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 12:03 Memur ve emeklilerin zam oranı ufukta göründü: Yüzde 7,47 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı! 11:35 Kılçdaroğlu'nun TÜİK baskını Yeşilçam'ın efsane repliğini bir kez daha hatırlattı!
Advertisement