Ansiad Başkanı Eroğlu Asgari Ücretin Vergi Dışı Olmasını İstedi - Son Dakika

Ansiad Başkanı Eroğlu Asgari Ücretin Vergi Dışı Olmasını İstedi

25.11.2015 13:29
Ansiad Başkanı Eroğlu Asgari Ücretin Vergi Dışı Olmasını İstedi

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, 2014 Vergilendirme Dönemi Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’nde asgari ücret üzerinden alınan SGK priminde işveren payının halen yüksek olduğunu öne sürdü.

Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, 2014 Vergilendirme Dönemi Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni'nde asgari ücret üzerinden alınan SGK priminde işveren payının halen yüksek olduğunu öne sürdü.

ANSİAD 2014 Vergilendirme Dönemi Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni düzenlendi. Törene, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Geyik, Burdur Defterdarı Sedat Ayyıldız, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Törende konuşan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, 2014 yılı vergi ödül törenini yeni hükümetten reform beklentilerinin yükseldiği bir dönemde yaptıklarını söyledi. Avrupa ülkelerinde vergi gelirinin üç eşit ayağı olduğunu belirten Eroğlu, "Kayıt dışı ekonomi nedeniyle vergilendirilmeyen önemli bir kesim bulunmaktadır. İstihdamın yarıya yakını da kayıtsız olduğundan yeterli Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi de alınamamaktadır. Vergi sistemi tek ayakla gitmekte olduğundan bu ayakta kim varsa onun üzerine basılmaktadır. Bu ayakta işini dürüst bir şekilde yapan iş adamı, SGK primini düzgün ödeyenler, gelir vergisinden kaçmayan ücretliler ve her tüketiminde dolaylı vergi yükünü paylaşan bütün millet vardır" dedi.

"ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI OLMALI"

İş dünyası olarak gündemlerinde asgari ücretin artırılmasının olduğunu belirten Eroğlu, ücretler üzerinden alınan SGK priminde işveren payının halen yüksek olduğunu öne sürdü. Eroğlu, "Asgari ücretin artırılmasını biz de istiyoruz ancak bunun enflasyonu, işsizliği, kayıt dışılığı artırmayacak biçimde yapılması gerekir. Bunun yolu da bütün vergi yapısını, sosyal güvenlik sistemini, kayıt dışı ile mücadeleyi birlikte ele almaktan geçmektedir" diye konuştu.

Asgari ücretin vergi dışı olması gerektiğini de savunan Eroğlu, kayıt dışıyla etkin mücadele ve vergi yükünün azaltılması gerektiğini de kaydetti. ANSİAD'ın 2008 yılı itibariyle "Vergi Ödülü" uygulaması başlattığını belirten ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, bu ödüllerle amaçlarının verginin önemine, Türkiye'nin vergi ve kayıt dışı ekonomi sorununa dikkat çekmek, iş ahlakını korumak, örnek iş adamlarımızın toplumun ihtiyaç duyduğu rol modeller olarak öne çıkmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

ANSİAD üyelerinin ödedikleri vergilerle Antalya'nın ve Türkiye'nin vergi gelirine önemli bir katkı yaptıklarını vurgulayan Başkan Eroğlu, kurumlar vergisinde ilk 100 mükelleften 22'sinin ANSİAD üyesi olduğunu, gelir vergisinde ve gayrimenkul sermaye iradında da yüksek sıralarda ANSİAD üyeleri bulunduğunu dile getirdi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu'nun konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Törende, 2014 yılında gelir vergisi, gayrimenkul sermaye iradı ve kurumlar vergisi kategorilerinde ilk 100 sıralamasına giren ANSİAD üyelerine ödülleri verildi. - ANTALYA

Son dakika haberleri... Antalya'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü öldü Son dakika haberleri... Antalya'da uçuruma devrilen kamyonetin sürücüsü öldü Son Dakika | Sağlık ekibine kaldırım taşlı saldırı kamerada (2) Son Dakika | Sağlık ekibine kaldırım taşlı saldırı kamerada (2) Antalya Ticaret Borsası Haziran ayı hal endeksini açıkladı Antalya Ticaret Borsası Haziran ayı hal endeksini açıkladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ansiad Başkanı Eroğlu Asgari Ücretin Vergi Dışı Olmasını İstedi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement