Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5) - Son Dakika

Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)

26.11.2012 16:28
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5), System.String[]

Foto.AKDENİZ Belediyeler Birliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen Büyükşehir Yasası'yla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak için 1 Aralık Cumartesi günü saat 13.00'de panel düzenliyor.

Foto: Basın açıklamasından foto

===

Başkanlar yasayı tartışacak

AKDENİZ Belediyeler Birliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen Büyükşehir Yasası'yla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak için 1 Aralık Cumartesi günü saat 13.00'de panel düzenliyor. Portobello Hotel'de düzenlenecek panelde, yasanın çok boyutlu ele alınacağını belirten Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Son günlerde çeşitli tartışmalara neden olan Büyükşehir Yasası'yla ilgili görüşlerin ortaya konması için panel düzenliyoruz" dedi.

CHP, AK Parti ve MHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları Gökhan Günaydın, Menderes Türel ile Sadir Durmaz'ın konuşma yapacağı panele, Antalya, Burdur, Isparta ve Muğla illerinin belediye başkanları, birlik meclis üyelerinin katılacağını aktaran Başkan Böcek, "Yerel yönetimlerin bütün dokuları üzerinde yeni ve esaslı düzenlemeler getiren bu yasanın daha anlaşılır olabilmesi için düzenleyeceğimiz bu panelin oldukça verimli geçeceğine inanıyorum" dedi.

ANTALYA, (DHA)

Foto: Muhittin Böcek

===

Kumluca'da aşure günü

Vatandaşlara aşure ikramında bulunan Ak Parti Kumluca İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Cengiz, aşurenin paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin, sevginin, bolluk ve bereketin simgesi olduğunu belirtti. Aşurenin bu mecazi anlamının toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşıdığına vurgu yapan Cengiz, toplumun birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğinin önemine vurdu yaptı.

Türk milletinin asırlardır aşure geleneğini sürdürdüğüne işaret eden Cengiz, "Aşurede bir araya gelen farklı tattaki yiyecekler, aynı ortak tada katkı sağlıyor. Ulusumuz da birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve sıkıntıları paylaşmaya devam etmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde sıkıntılar aşılıyor ve mutlu olabiliriz" dedi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)

Foto: Aşure gününden fotolar

===

Okullararası spor müsabakaları başladı

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullararası spor müsabakaları, açılış seremonisiyle başladı. Kumluca Şehir Stadı'nda düzenlenen müsabakaların açılışına İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tekdemir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Erol Koca, ilçe milli eğitim şube müdürleri Ramazan Fahri Güven, Celil Çoban, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Müsabakalara katılacak öğrencilerin hazır bulunduğu törende konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Erol Koca, her yıl geleneksel olarak düzenlenen spor müsabakalarına, bu sene katılımın geçen yıllara oranla daha yüksek olduğunu söyledi. Koca, bu yıl müsabakaların gençler, yıldızlar ve küçükler olmak üzere 3 kategoride düzenlendiğini belirtti.

Futbol, voleybol, atletizm, basketbol, hentbol, masa tenisi ile ilk kez düzenlenecek badminton dallarında 62 takımın müsabakalara katıldığını kaydeden Koca, 1600 sporcunun derece yapmak için yarışacağını vurguladı. Milli Eğitim Müdür Vekili Tekdemir ise dallarında birinci olan takım ve sporcuların Antalya'da yapılacak müsabakalarda Kumluca'yı temsil edeceğini vurguladı. Tekdemir, "Tüm sporculardan isteğin müsabakalar boyunca centilmenlik ve birleştirici rolünü öne çıkarmanızdır" dedi.

Konuşmaların ardından okullararası spor müsabakaları Mavikent Anadolu Lisesi ve Kumluca Anadolu Lisesi arasında oynanan futbol karşılaşmasıyla başladı. Karşılaşmayı, Mavikent Anadolu Lisesi 3-0 kazandı. Müsabakalar 15 Mart 2013 tarihine kadar sürecek.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)

Foto: Açılış seremonisi

===

Turizm öğrencilerine sertifika

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği Bölümü'nden 12 öğrenci, Uluslararası Hava Taşımacılığı Örgütü'nün (IATA) verdiği Temel Yolcu Ücret ve Satış sertifikasını almaya hak kazandı.

2001 yılından beri 60 öğrencinin bu sertifikaya sahip olduğunu söyleyen Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Akın Aksu, "Bu sertifika IATA üyesi olan seyahat acentalarında çalışmak isteyen öğrencilerin sahip olması gereken bir belge olup, istihdam olanaklarını arttırmaktadır" dedi.

Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Beykan Çizel de bu belge ile öğrencilerinin meslektaşlarına göre çalışma hayatına bir adım önde başladıklarını söyledi. Doç.Dr. Çizel, Turizm Fakültesi olarak her zaman sektörün ihtiyacına göre hareket ettiklerini aktardı.

ANTALYA, (DHA)

Foto: Öğrencilerin fotosu

===

Domatesçiler DOMATEXPO'da buluştu

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde 22 Kasım'da kapılarını açan ilk tek ürün bazlı ihtisas fuarı DOMATEXPO Fuarı 5 bin 200 kişi tarafından ziyaret edildi. Domates alanında çalışan profesyonelleri buluşturan DOMATEXPO Fuarı'nı, Türkiye'de domates tarımı yapılan 24 ilden çiftçiler ve sektör paydaşları ziyaret etti. Domates üretiminden, domates ihracatına kadar her türlü konuda en yeni teknolojilerin ve yeni gelişmelerin tanıtıldığı fuara 68 firma katıldı.

MSK Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kolcuoğlu, amaçlarının tarımsal fuarcılık alanında profesyonelleşmenin yolunu açmak olduğunu belirtti. Türkiye'de ilk defa ürün bazlı bir fuar organize edildiğini kaydeden Kolcuoğlu, "Türkiye'de tarım alanında toplam 42 fuar düzenleniyor. Bunların hepsi genel tarım fuarlarıdır. Oysa sektör artık spesifik temalarla sınırlandırılmış organizasyonlar istiyor. Artık 50 bin, 60 bin ziyaretçi bir şey ifade etmiyor" dedi.

Sektör temsilcilerinin fuarlara profesyonel ziyaretçilerin gelmesini beklediğini kaydeden Kolcuoğlu, "Bunun yolu ihtisas fuarları düzenlemekten geçiyor. Bu anlamda bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz" dedi. DOMATEXPO'nun domates üretim teknolojileri ve domates pazarı hakkındaki en son yeniliklerin sergilendiği bir ortam oluşturduğunu kaydeden Kolcuoğlu, domates üretimi yapan, bu alanda faaliyet gösteren, ihracat yapan üretici, firma ve uzmanları yılda bir defa buluşmayı hedeflediklerini söyledi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)

Foto: Fuardan - Antalya

Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)
Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5) - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü