Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel Açıklaması - Son Dakika

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel Açıklaması

26.03.2017 16:37
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel Açıklaması

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla ilgili "Bu seçim senelerdir gelişmemizi istemeyen ülkelerin ayağımıza bağlamış olduğu prangalardan kurtulma, üzerimizdeki yükleri hafifleterek ülkenin daha hızlı...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasıyla ilgili "Bu seçim senelerdir gelişmemizi istemeyen ülkelerin ayağımıza bağlamış olduğu prangalardan kurtulma, üzerimizdeki yükleri hafifleterek ülkenin daha hızlı koşabilmesini sağlamak için yapılacak bir oylama." dedi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Başkanı Türel, Konyaaltı ilçesinde vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek, hizmetleri ve halk oylaması hakkında bilgi verdi.

İlk olarak AK Parti Konyaaltı İlçe Teşkilatı, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve muhtarlarla kahvaltıda bir araya gelen Türel, ardından Bahtılı, Aşağıkaraman, Çakırlar ve Doyran mahallelerinde vatandaşlarla buluştu.

Türel, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da Türkiye'nin daha hızlı kalkınması, devletin daha güçlenmesi, milletin daha çok refah içinde olması için hükümet sistemine yönelik bir oylama yapılacağının altını çizdi.

Başkan Türel, "Bu bir parti seçimi değil, bir belediye başkanı seçimi değil, başbakan, cumhurbaşkanı seçimi değil. Bu seçim senelerdir bizim gelişmemizi istemeyen ülkelerin ayağımıza bağlamış olduğu iplerden, prangalardan kurtulma, üzerimizdeki yükleri hafifleterek ülkenin daha hızlı koşabilmesini sağlamak için yapılacak bir oylama." dedi.

"Güçlü bir liderimiz var"

Ne zaman ülkeye daha güçlü bir şekilde hizmet etmeye çalışsalar hep yalanlarla, iftiralarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Türel, ülkenin hızlı kalkınmasını yönelik girişimlerin hep "hayır" denilerek engellenmeye çalışıldığını belirtti.

Türel, ülkenin geleceğini düşündüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bugün hamdolsun güçlü bir liderimiz var. Böyle bir dünya lideriyle, güçlü bir hükümetle, milletin desteğiyle geciksek de ayağımızdaki prangalarla istediğimiz hızla yürüyemezsek de hedefe, menzile bir şekilde ulaşıyoruz ama derdimiz hızlı koşmak. Bu yapılan düzenleme işte bunun içindir. Topluma yalanlarla, iftiralarla korku vermek suretiyle hep kafa karışıklığı yaratıyorlar. Aslında 18 maddeyi okusak, her şey net bir şekilde anlaşılıyor. Şimdi muhalefet lideri Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki 'Muhtarlıkları kapatacaksınız'. Muhtarların maaşlarının 7 misli artışını Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğum dönemde Cumhurbaşkanı'mızın başbakanken verdiği talimatlar üzerine biz yaptık. Bunu nereden çıkarıyorsunuz. Şimdi bu sabah öğreniyorum ki maaşlar bin 400 liralara kadar gelmiş. Muhtarlarımız ne kadar ücret alsa azdır. Biraz önce bir hanım yolumuzdan çevirdi diyor ki 'Suriyelilere vatandaşlık verecek misiniz? Anayasa değişikliğinde böyle bir cümle var mı? Yok. Bu nereden çıktı. Hep böyle iftiralar."

"Diktatör olmak isteyen kişi beni üçüncü defa seçmeyin der mi?"

Tek adamlık, diktatörlük eleştirilerine tepki gösteren Başkan Türel, dünyanın hiçbir yerinde halkın diktatör seçmediğini söyledi. Türel, Türkiye'de cumhurbaşkanını halkın seçtiğini, halkın seçtiği bir şeyin de diktatörlük olamayacağının altını çizerek, "Ayrıca diktatör olmak isteyen birisi beni iki defa seçin üçüncü defa seçmeyin der mi? Bunu hangi akılla, hangi mantıkla izah edebilirsiniz." ifadesini kullandı.

Yeni sistemle cumhurbaşkanının yargılanması ve soruşturulmasının kolaylaştığının altını çizen Türel, mevcut sistemde meclis çoğunluğunun yüzde 75'i ile yargılanabilen cumhurbaşkanının yeni sistemde yüzde 66'dan daha az bir çoğunlukla yargılanabilir hale geldiğini anlattı.

Türel, cumhurbaşkanlığı sisteminin uzlaşmayı gerektiren bir sistem olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Artık koalisyon dönemi bitiyor ama uzlaşma olacak. Tek başına iktidarlarda büyüme hızımız koalisyonlara göre tam iki misli. AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde kişi başına düşen gelir 3 bin dolardı. Bugün ise 11 bin dolar. Bunun nedeni, koalisyonların olmaması. 2002'de seçimler bitti AK Parti tek başına iktidara geldi, rahmetli Sakıp Sabancı çıktı 'Allah'a şükrediyorum kimin seçildiği değil, tek başına iktidar çıktı sandıktan' dedi. Çünkü geçmişte biz bunların acısını yaşamışız."

Avrupa'nın skandal kararları

Dışarıdan yapılan saldırılara bakıldığında meselenin memleket meselesi olduğunun çok net anlaşıldığını dile getiren Başkan Menderes Türel, Almanya'nın devlet televizyonunda 'hayır' kampanyası yapıldığını ve İsviçre gazetesinde Türkçe 'Oylarınızı hayır verin' diye başlık atıldığını söyledi.

Türel, İsviçre'de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şakağına silah dayanmış olarak resmedilen pankartın açıldığını anımsatarak, "İsviçre'nin göbeğinde 'hayır' kampanyası yapıyor. Yapan kim? Teröristler ama Türkiye'nin bakanını sokmuyorlar, 'evet' propagandası yapmasın diye. Derdiniz ne? Onlar bizim çok güçlü bir ülke olmamızı istediği için mi 'hayır' kampanyası yapıyorlar? Türkler çok zenginleşsin, çok gelişsin diye mi 'hayır' kampanyası yapıyorlar. Bunlar bizim ne zaman iyiliğimizi istemiş?" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2) Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2) AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz'den Ahlat'a il olma müjdesi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz'den Ahlat'a il olma müjdesi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel Açıklaması - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement