Son Dakika Haberleri: Antalya'da "Kadınlar Plajı" kurulmasına destek

Antalya'da "Kadınlar Plajı" kurulmasına destek

5 yıl önce

Antalya'da bazı sivil toplum örgütleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarısu bölgesinde yapılacak kadınlar plajına desteğini açıkladı.

Antalya'da
Antalya'da bazı sivil toplum örgütleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından Sarısu bölgesinde yapılacak kadınlar plajına desteğini açıkladı.

Sarısu mevkisinde toplanan Antalya Engelliler Derneği, Akdeniz İlke Kültür ve Eğitim Dayanışma Derneği ile Akdeniz Çıra Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, alkışlarla Antalya Büyükşehir Belediyesinin kadınlar plajı kararına destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Antalya Engeliler Derneği Başkanı Seval Yatak, Antalya'da kadınlar plajı uygulamasının yeni olmadığını, daha önceden Kaleiçinde Mermerler Plajı'nda da böyle bir uygulamanın yapıldığını söyledi.

Plajın sadece kadınların girmesine yönelik bir yer olmayacağını, çevresinde bulunan işletmelerde kadınlara çalışma imkanı sağlanacağını anlatan Yatak, "Bazı kişilerin bu proje aleyhinde söylemlerde bulunduğunu gördük. Bu tarz söylemlerde bulunanların kadın olması bizim için ayrıca şaşırtıcı ve üzücü olmuştur" dedi.

Bu kişilerin Antalya'da yaşayan hanımların ihtiyaç ve taleplerinden öte, siyasi kaygılarla hareket ettiğini düşündüklerini dile getiren Yatak, açıldığında aleyhte söylemde bulunanların da kadınlar plajından yararlanacağına inandığını kaydetti.

Yatak, Türkiye'de sadece kadınların kullanımına yönelik lokal, kahve gibi uygulamalar bulunduğunu, kadınlar plajının da olabileceğini vurgulayarak, toplumun ayrıştırıldığını savunanların, projenin toplumda karşılık bulup bulmadığına bakmaksızın eleştirmeyi amaçladıklarını savundu.

Akdeniz İlke Kültür ve Eğitim Dayanışma Derneği'nden Nevin Kır da çalışmayı desteklediklerini dile getirerek, rahat bir ortamda deniz ve kumsaldan yararlanmanın kendilerinin de hakkı olduğunu söyledi.

Çıplaklar kampı, denize kadın erkek birlikte girilmesi uygulamalarına saygı gösterdiklerinin altını çizen Kır, şunları kaydetti:

"Biz de rahat bir ortam istiyoruz. Bu konuda herkese saygı duyuyoruz. Kötü bir zanda bulunmadık. Tüm insanları seviyoruz ve insanlık adına bunun çok güzel bir çalışma olduğuna inanıyoruz. Bu projeyi hasretle bekliyorduk. Projeyle bizi buluşturan gerek Büyükşehir Belediye Başkanımıza gerekse destek verenlere teşekkür ediyoruz."

Haber Yayın Tarihi : 20.07.2014 03:23 Kaynak: AAFatih Portakal, Montaj Mazbatayla Ekrem İmamoğlu Haberini Sundu Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'ın Twitter Paylaşımlarını Beğendi Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Aralarında Geçen Diyaloğu Anlattı