Antalya'da Yerel Tohum Takas Şenliği Düzenlendi - Son Dakika

Antalya'da Yerel Tohum Takas Şenliği Düzenlendi

15.03.2014 13:05
Antalya'da Yerel Tohum Takas Şenliği Düzenlendi, System.String[]

Şenliğe katılanlar, yerel tescil edilmemiş tohumlarını takas ettiler.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ICF Airport tarafından yerel tohumların korunması ve yaygınlaşması amacıyla üreticiler arası Antalya Yerel Tohum Takas Şenliği düzenlendi.

Antalya Kültür Merkezi (AKM) önünde gerçekleştirilen şenlikte konuşma yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayfun Özkaya, köylülerin bu tohumları alıp bahçelerinde ekerek, yok olmaktan kurtarabileceğini söyledi.

2006 yılında çıkan Tohumculuk Kanunu'nun bazı sıkıntılar içerdiğine değinen Özkaya, kanunun çiftçilerin yerel tohumlarını satmalarına engel olduğunu ve aynı zamanda çeşit özelliği göstermeyen değerli tohumların sertifika edilse bile yine satılamadığını vurguladı.

Özkaya, yerel tohumların değerlendirilmemesi sonucunda belli süre içinde yok olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Yerel tohumların değerlendirilmemesinin olumsuz sonuçlarını bizler batılı ülkelerde gördük. Mesela ABD'de domates çeşitleri yüzde 95 oranında kayboldu. Bin çeşitten 950 tanesi hiç dönmemek üzere yok oldu. Bu dünya için büyük bir kayıp. Bizler kuraklığa da çok iyi adapte olan tohumları kaybettiğimiz takdirde, gelecek yıllarda kuraklıklarla baş etme kapasitemizi de yitirmiş olacağız."

Ziraat Mühendisi Nihal Küpeli, şenlikte yerel tescil edilmemiş tohumları satış yolu olmadan takas yaparak, sürekliliği sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Farklı illerden gelen 50'ye yakın üreticinin takasta ve fikir alışverişinde bulunduğunu belirten Küpeli, yerel üretici pazarlarının kurulmasının özlenen lezzetleri tatma ve çeşitliliği artırma adına önemli olduğunu ifade etti.

Tohumculuk Kanunu'na göre tescillenmemiş tohumların satışının yasaklanmasının yerel tohumların yok oluş sürecini hızlandırdığını vurgulayan Küpeli, şenlikle toplumda ve köylüler arasında yerel tohumlara sahip çıkma ve koruma iradesini güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. - Antalya

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Antalya'da Yerel Tohum Takas Şenliği Düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Dev kargo gemisi, zodyak botla nasıl kaçırıldı? Konunun uzmanı, korsanların korkunç yöntemini anlattı Cemal Hünal'ın ardından Survivor'da bir diskalifiye şoku daha! Ünlülerden bir yarışmacı daha adaya veda etti İtalya'da veri hatası nedeniyle bir hafta sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in küvet sahnesi gündeme damga vurdu Yasmin Erbil kırmızı elbiseli pozuyla nefesleri kesti