Antalya'daki Hortumlar - Son Dakika

Antalya'daki Hortumlar

09.01.2012 14:07
Antalya'daki Hortumlar, System.String[]

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bedrullah Erçin, hafta sonu yaşanan hortum ve şiddetli yağıştan 5 ilçeye bağlı 20 köyde yaklaşık 120 çiftçiye ait seraların zarar gördüğünü bildirdi.

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bedrullah Erçin, hafta sonu yaşanan hortum ve şiddetli yağıştan 5 ilçeye bağlı 20 köyde yaklaşık 120 çiftçiye ait seraların zarar gördüğünü bildirdi.

Bedrullah Erçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hortum ve şiddetli yağışın Demre, Aksu, Muratpaşa, Kumluca ve Kepez ilçelerinde hasara yol açtığını söyledi.

Erçin, 5 ilçede toplam 280 dekarlık sera alanının zarara uğradığını kaydetti.

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Erçin, "20 köyde yaklaşık 120 çiftçimiz zarar gördü" dedi.

Bedrullah Erçin, zararın maddi boyutunun henüz netlik kazanmadığını, kaç çiftçinin sigortalı olduğu yönündeki çalışmanın devam ettiğini bildirdi.

Erçin, "Çiftçiler sigorta konusunda bize başvurmuyorlar, bu nedenle kaçının sigortalı olduğunu ya da olmadığını bilmiyoruz. Ancak tespit çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Kumluca Kaymakamı Salih Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cumartesi akşamı Beykonak beldesinde meydana gelen hortumda 11 çiftçiye ait 27,9 dekar seranın zarar gördüğünü, maddi zararın yaklaşık 250 bin lira olduğunu belirtti.

Hasar gören seralardan 6,5 dekarında ciddi zarar olduğunu söyleyen Işık, diğer sera alanlarında ise kısmi zarar oluştuğunu, bu zararı vatandaşların kendi imkanlarıyla giderdiğini kaydetti.

Işık, hasar tespit çalışmalarında, seraların hiçbirinde tarım sigortası olmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman da ilçede hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını, ilçede 40 çiftçiye ait 120 dekar alanın hasar gördüğünü söyledi.

Vatandaşlara ekili alanlarını doğal afetlere karşı sigortalatmaları çağrısında bulunan Karaman, şöyle konuştu:

"Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde teknik çalışma yapılmıştır. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü nezdinde girişimler başlatılmıştır. Bölgemizde son üç ayda yaşanan bu dördüncü vaka. Her seferinde aynı sorunla karşılaşıyoruz. İlçemizde ve çevremizde örtüaltı tarım faaliyetleri yoğun olarak yapılıyor. Bölgenin iklim koşullarına uyum sağlanması gerekmektedir. Bunun için de çiftçilerimizden özellikle tarım sigortalarını yaptırmalarını bekliyoruz. Bu faydalı bir çözüm yolu. Bu sigortayı yaptırmadıkları takdirde mağdur oluyorlar."

- ANTALYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Antalya'daki Hortumlar - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü