Antalya'daki Zincirli Eylem - Son Dakika

Antalya'daki Zincirli Eylem

22.07.2015 16:44
Antalya'daki Zincirli Eylem, System.String[]

Antalya'da Sosyalist Demokrasi Partisi'nin (SDP) terör örgütü DAEŞ karşıtı bir eyleminde kendisini trafik ışıklarına zincirleyen ve sonrasında gözaltına alınan 18 yaşındaki C.Ç, haksız gözaltına alındığı iddiasıyla açtığı tazminat davasını kazandı.

Antalya'da Sosyalist Demokrasi Partisi'nin (SDP) terör örgütü DAEŞ karşıtı bir eyleminde kendisini trafik ışıklarına zincirleyen ve sonrasında gözaltına alınan 18 yaşındaki C.Ç, haksız gözaltına alındığı iddiasıyla açtığı tazminat davasını kazandı.

AA muhabirinin C.Ç'nin avukatı Hakan Evcin'den aldığı bilgiye göre, Antalya'da geçen yıl 2 Ekim'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen bir eylemde kendilerini trafik ışıklarına zincirleyen C.Ç. ve 8 arkadaşı, polis tarafından gözaltına alındı.

Olayın gerçekleştiği tarihte 17 yaşında olan C.Ç. hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlamasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma ve Çocuk İzlem Merkezi tarafından soruşturma açıldı.

Savcılığın soruşturmayı tamamlayarak takipsizlik kararı vermesinin ardından C.Ç, avukatı aracılığıyla Maliye Hazinesi'ne "şiddet uygulandığı, sağ ve sol dizinden yaralandığı" ve "savcılık kararıyla da yakalamanın haksız yakalamaya dönüştüğü" iddialarıyla bin lira maddi, 10 bin lira manevi olmak üzere toplam 11 bin liralık tazminat davası açtı.

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, haksız gözaltı işlemi yapıldığı gerekçesiyle 100 lirası maddi, 100 lirası da manevi olmak üzere Maliye Hazinesi'nin 200 lira tazminat ödemesi kararlaştırıldı. Mahkeme, davanın avukatlık giderleri olan 3 bin liranın da Hazine tarafından ödenmesine hükmetti.

Öte yandan, Antalya Barosuna kayıtlı avukatlardan Hakan Evcin, müvekkilinin Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısından hafif yaralı kurtulduğunu ve halen Suruç'ta olduğunu bildirdi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Antalya'daki Zincirli Eylem - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Can kaybı yok, iki terörist etkisiz hale getirildi Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Fransa'da muhalefetten Macron eleştirisi: Erdoğan'a karşı kontrolünü kaybetti Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi