Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek - Son Dakika

Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek

02.12.2017 15:22

Engelli çocuklar 'Küçük Prens'i sahneleyecekANTALYA'nın Alanya ilçesinde çeşitli engel gruplarından 11 çocuk, 15 aylık çalışmanın ardından ünlü çocuk oyunu 'Küçük Prens'i sahneleyecek.

Engelli çocuklar 'Küçük Prens'i sahneleyecek

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde çeşitli engel gruplarından 11 çocuk, 15 aylık çalışmanın ardından ünlü çocuk oyunu 'Küçük Prens'i sahneleyecek.

Alanya Belediye Tiyatrosu Çocuk Birimi ile belediye bünyesinde hizmet veren Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi tarafından ortak yürütülen proje kapsamında 11 engelli çocuk Fransız yazar Antoine de Saint- Exupery tarafından yazılan 'Küçük Prens' adlı çocuk oyununu 15 aylık provanın ardından sahneye hazırladı. Tiyatro yazarı Nilbanu Engindeniz'in sahneye uyarladığı ve yönettiği oyun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde ilk gösterimini yapacak.

15 AYLIK ÇALIŞMA

Oyun öncesinde gerçekleşen basın tanıtımında konuşan oyunun rejisörü ve oyuncusu Nilbanu Engindeniz, engelli çocukların oyuncu olarak sahnede yer alacağı oyunu yönetmekten dolayı mutlu olduğu söyledi. Özel çocuklarla sahneleyecek oldukları oyunu Küçük Prens adıyla sahneye uyarladıklarını belirten Engindeniz, Yaklaşık 210 dil ve lehçeye çevrilen Küçük Prens adlı romanı uyarladık ve 11 özel çocukla sahneye koyduk. Kostüm tasarımını Funda Çebi, dekor ve ışık tasarımı Mehmet Yaşayan, senfonik müziklerini ise Kemal Günüç besteledi. Benim için de çok değişik bir tecrübe oldu. Yaklaşık 15 aydır çocuklarla çalışıyoruz. İlk defa bu kadar karma bir grupla, bu kadar değerli ve özel çocukla beraber çalışıyorum. Onların ısrarı üzerine Küçük Prens rolü de bana kaldı. Çünkü oyunda devamlı sahnede kalabilmek için ya pilotu ya da prensi oynayacaktım. Onlar pilot rolünü çok istedikleri için bana da prensi oynamak kaldı dedi.

MUTLUYUM

Oyunculardan görme engelli Ahmet Çetin de oyunda 2 rolü olduğunu söyledi. Çetin, Kral ve işadamını oynuyorum. Oyunda olmaktan gerçekten mutluyum. Fransız yazarın yazdığı oyunu tüm arkadaşlarımızla canlandırmaya çalışıyorum. Umarım izleyenler de oyundan memnun kalacak diye konuştu.

ANNEDEN ENGELLİ VELİLERE ÇAĞRI

Oyunculardan Mustafa Can Karadede'nin annesi Arzu Karadede ise şöyle dedi

Oğlum Mustafa'yı bu tiyatroya yazdırdım. Kendisi tiyatro oyunu oynamak istedi. Rol yapmayı seviyor çocuklarımız ve bu süreçte kendilerini geliştiriyor. Herkese bizim özel çocuklarımızın neler yapabileceğini bu tiyatroyla göstermek istedik. Tüm anne ve babalara seslenmek istiyorum; Lütfen çocuklarınızı evlere kapatmayın. Bu tür güzel projelerde lütfen herkes bulunsun.

Alanya Kültür Merkezi'nde yarın saat 15.00'te sahnelenecek oyun ücretsiz olarak tiyatroseverlerle buluşacak.

Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek
Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek
Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek
Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Antalya Engelli Çocuklar 'Küçük Prens'i Sahneleyecek - Son Dakika


Son Dakika

Ailesiyle tartışıp denize atlayan genç hayatını kaybetti Birlikte yaşayan iki sevgili arasında çıkan kavga kanlı bitti Uzun zamandır ortalarda olmayan Mehmet Çilingiroğlu, ABD'den bombayı patlattı: Koronanın kesin tedavisi bulundu Fransa'dan sonra İngiltere ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Güney Kore'de grip aşısı tedirginliği! Aşı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 85'e yükseldi Son Dakika: İzmir'deki depremde ölü sayısı 39'a yükseldi Ünlü sunucu İkbal Gürpınar koronavirüse yakalandı, yoğun bakıma alındı
20:42