Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Açıklaması - Son Dakika

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Açıklaması

18.12.2017 12:11
Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Açıklaması, System.String[]

Antalya’da düzenlenen Geleneksel Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması’nda konuşan Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, yerel medyayı bültenlerle kullanıp, reklamları bilboardlara veren işadamı ve turizm sektörü temsilcilerine sitem etti.

Antalya'da düzenlenen Geleneksel Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması'nda konuşan Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, yerel medyayı bültenlerle kullanıp, reklamları bilboardlara veren işadamı ve turizm sektörü temsilcilerine sitem etti.

Dün akşam Su Hotel'de AGC tarafından Geleneksel Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması düzenlendi. Bir çok protokol, bürokrat, iş adamı ve gazetecinin katıldığı ödül töreninde yazılı basın, televizyon, yılın radyocusu, sayfa tasarımı, yılın internet gazetesi ve fotoğraf yarışması dallarında ödüle layık görülen gazeteciler ödüllendirildi. Törende konuşan AGC Başkanı Mevlüt Yeni ise, yerel medyaya destek vermeyen işadamlarına sitem etti.

"Türk basını teknolojiyi kendine entegre ediyor"

Teknolojinin artması, sosyal medyanın da etkin hale gelmesiyle birlikte gazetecilerin işinin zorlaştığına dikkat çeken Yeni, "Şu anda burada sadece gazeteciler değil, 500 gazeteci var. Herkes kendi takipçisi ölçüsünde bir tiraja sahip. Böyle bir dünyada gazetecilik yapmaya çalışıyoruz ve gerçekten işimiz çok zor ama ben meslektaşlarımla gurur duyuyorum. Çünkü, Türk basını bu konuda teknolojiyi kendine entegre ediyor. Dünyada gerçekten teknolojiyi yıldızlı kullanan da bir medyaya sahibiz. Yeter mi? Bence daha iyisini yapmalıyız" dedi.

"Lütfen bizi dilenci durumuna düşürmeyin"

Basın sektörünün, özellikle yerle medyanın desteklenmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Yeni, iş dünyasına çağrıda bulundu. Yeni, "Bu salonda çok sayıda iş adamı dostlarımız var. İş dünyasını temsil eden başkanlarımız var.

Gazetelere reklam vermek, destek olmak ayıp bir şey değil, ayrıca bir sosyal sorumluluk projesidir. Çünkü sizin basına verdiğiniz her kuruş, reklam, kamu adına görev yapan bir yayıncılığa verilmiş reklamdır. Tabiiki gazeteler reklamlarla yaşayacak, abonelerle, izleyicilerle yaşayacak. Dolayısıyla o kurum, izleyicinin gücünü toplumdan, sizlerden alması gerekiyor. Buradaki iş adamlarından özellikle rica ediyorum, Antalya medyasını destekleyin"diye konuştu.

"Bülteni de, haberi de gitsinler billboardlara assınlar"

Yerel gazeteye reklam vermeyen işadamlarını da eleştiren Yeni, "Son günlerde açık hava reklamcılığı hastalığı başladı. Bu kadar yerel medya reklamsız gazete çıkarırken, Antalya'da her sokak başı, adım başı cadde, sokaklar her yer adeta bir açık hava reklam çöplüğüne dönüştü. Kusura bakmasın yerel yöneticilerimizi biraz eleştiriyor gibi oluyoruz ama bu bizi vurdu ve çok etkiledi. Şimdi bülteni gazetelere gönderiyorlar, reklamı billboardlara asıyorlar. Ben çok yakında bir kampanya başlatacağım, medyayı kullanmayıp, billboardı veya açık hava reklamcılığını kullanan her kimse gitsin bundan sonra bültenleri de oraya assınlar ve haberlerini oraya assınlar. Gerçekten çok sıkıntılı bir dönem ve dolayısıyla medyanın yaşaması gerekiyor. Bir şehrin çözümleri için medya çok önemli" ifadelerini kaydetti.

"Önüne gelen laptop alıp 'bende gazeteciyim' diyor"

AGC olarak medyanın işinin doğru yapması için büyük gayret sarf ettiklerini belirten Yeni, "Son zamanlarda korkunç bir internet gazeteciliği çılgınlığı başladı. Önüne gelen elinde bir laptop, gidiyor bir haber portalı indiriyor bedavaya. 'Bende gazeteciyim' deyip sokakta şantaj yapıyor, işini iyi yapanların da işini engelliyor. Bunlarla mücadele etmek de bizim görevimiz, gelin bize şikayet edin. Mağdur eden herkes yargıya gidebilir ya da bize gelin gider suç duyurusunda bulunuruz. Biz işini iyi yapanların hakkını korumak mecburiyetindeyiz" dedi. - ANTALYA

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Açıklaması

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı