Son Dakika Haberleri: Antalyalı Çiftçiden Afrin'deki Askerlerin Hamile Eşlerine Anlamlı Hediye

Antalyalı Çiftçiden Afrin'deki Askerlerin Hamile Eşlerine Anlamlı Hediye

2 yıl önce

Antalyalı çiftçiden Afrin'deki askerlerin hamile eşlerine anlamlı hediye Antalya'da serada örtü altı üretilen can eriğin ilk hasadı yapıldı Kilosu 500 liradan alıcı bulan eriğin tanesi ise 100 liraya geliyor Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerle gurur duyduklarını belirten Cengiz Avcı,...

Antalyalı çiftçiden Afrin'deki askerlerin hamile eşlerine anlamlı hediye
Antalya'da serada örtü altı üretilen can eriğin ilk hasadı yapıldı
Kilosu 500 liradan alıcı bulan eriğin tanesi ise 100 liraya geliyor
Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerle gurur duyduklarını belirten Cengiz Avcı, Afrin bölgesinde bulunan askerlerin hamile eşlerine istemeleri halinde eriğin ücretsiz olduğunu kaydetti

ANTALYA - Antalya'da 2 dönüm serada 'örtü altı can erik' üretiminin ilk hasadı 14 Şubat'ta gerçekleştirildi. Kilosu 500 liradan satılan eriğin taliplileri ise lüks marketler ve eşi hamile olanlar.
Antalya'nın Kepez ilçesi Altınova Mahallesi'nde çiftçilik yapan 48 yaşındaki Cengiz Avcı, 2 dönüm plastik serada bu yılın ilk örtü altı can eriğini 14 Şubat'a yetiştirdi. Her sabah Ziraat Mühendisi kızı Merve ile seraya gelen Cengiz Avcı, ağaçların durumu hakkında bilgi alışverişinde bulunuyorlar.
7 yıl önce seraya 260 adet erik ağacı diktiğini ve 3 yıl içinde verim almaya başladığını kaydeden Cengiz Avcı, bu yıl ise geçen yıla oranla 15 gün daha erik yetiştirmeyi başardığını dile getirdi.
Bu yıl havanın sıcak geçmesi, kullandıkları biyolojik ürünler ve yeni bir budama şekli ve ısıyı arttırmasıyla daha erken erik ürettiğini kaydeden Avcı, " Hayvansal gübreler kullanıyoruz. Zararlılarla biyolojik olarak mücadele ediyoruz. Çiçekleri ise arılarımız döllüyor. Havaların sıcak gitmesi nedeniyle erken uyanan ağaçta oluşan ilk çiçeklerde meyve tutturmayı başardık. Meyvenin arkasında binlerce çiçek geliyor. Yedi veren ağaç gibi oldu. 3 periyot halinde bir meyve yetişecek" dedi.
"Kilosu 500 lira"
Kış mevsiminde dalından eriğe talebin çok fazla olduğunun altını çizen Cengiz Avcı, " Talep çok fazla. Sosyal medyadan ilgi var. 50 ve 100 gram olarak isteyenler var. Kilosunu 500 liradan satıyoruz. Tane olarak isteyenler var. Fırsatçılık yapmıyoruz. Gereken neyse yardımcı oluyoruz. Özellikle hamile bayanlar büyük ilgi gösteriyor. Fiyat yüksek diye tepki verenlerde var. Bir kilogram içinde 50-60 adet erik olur. İlk hasadımızda 150 kilogram erik bekliyorum. Havalar ısındıkça daha çok erik toplarız" diye konuştu.
"kendimiz satacağız"
Fiyatın astronomik gelebileceğini ifade eden Avcı, "Bu ürüne çocuğa bakar gibi bakıyoruz. Yakıtla ısıtma yapıyoruz,biyolojik mücadele pahalı. 150 kilo ürünü 500 liradan satmazsak zaten zarar ederiz. Geçen yıl 300 lirada sattık ilk eriğimizi. Şuan yurt dışına gönderemeyiz. İstanbul'a yurt dışından gelen erik fiyatı 700 lira. Biz çıkardığımız zaman o fiyat düşecek. İstanbul'da aracının eline geçerse fiyat yine 700 liraya çıkar. Biz aracıya göstermeden satacağız tüketiciye."ifadelerine yer verdi.
Avcı, Antalya'da da birkaç lüks markete erik sattığını belirtti.
"Mehmetçikleri unutmadı"
Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçikleri de unutmayan Avcı, "Askerlerimizle gurur duyuyoruz. Bizde gitmek istiyoruz. Elimizden fazla bir şey gelmiyor. Ama yapabileceğim tek şey Afrin bölgesinde görev yapan askerlerimizin hamile eşlerine bize ulaşmaları halinde ücretsiz eriklerimden göndereceğim" diye konuştu.Nasıl Yapıldığını Sadece İki Kişi Biliyor! Günde Bin Tane Üretilip Türkiye'nin Dört Bir Yanına Satılıyor Poşet Formalı Küçük Messi'nin Annesi Konuştu: Her Gün Ölüm Korkusuyla Yaşıyoruz

İstanbul'da Yine Aynı Korku! Balat'ta 4 Katlı Bina Çöktü