ANTDOB Sahnesinde Kasım'da Sanat Şöleni - Son Dakika

ANTDOB Sahnesinde Kasım'da Sanat Şöleni

26.10.2011 09:48
ANTDOB Sahnesinde Kasım'da Sanat Şöleni, System.String[]

Antalya Devlet Opera ve Balesi Kasım ayında dopdolu bir program ve güçlü bir repertuvar ile izleyicilerle buluşuyor.

Kasım ayında ANTDOB sahnesinde Mozart'ın ünlü eseri Figaro'nun Düğünü adlı opera eserinin de prömiyeri gerçekleşecek. Geçtiğimiz sezon kapalı gişe oynayan Anna Karenina Balesi ve dünya prömiyeri Antalya'da gerçekleşen Salome Balesi , Medea Operası ve Türküyem müzikali de sanatseverlerin karşısında olacak. Ayrıca yeni program kapsamında "Atamızı Anıyoruz", "Alman ve Avusturyalı Besteciler " ve "Yaylı Sazlar Quartet Oda Müziği " konserlerinin yanı sıra çocuklar için Haydi Çocuklar Operaya ve Bremen Mızıkacıları sahnelenecek.

Yasak aşk sahnede "Anna Karenina Balesi "

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin geçtiğimiz sanat sezonunda prömiyerini gerçekleştirdiği Anna Karenina Balesi yeniden sahneleniyor. Çaykovski'nin müziği ile sahneye taşınan Anna Karenina balesi, 1 ve 3 Kasım tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sanatseverle buluşacak. Eserde Rus aristokrasisine mensup Anna Karenina'nın güvenli bir liman olarak gördüğü evliliği ve yasak aşkı arasında yaşadığı duygu fırtınasını anlatıyor.

İhtiras ve elde etme duygusu " Salome "

Oscar Wilde'ın metnini yazdığı ve Richard Strauss'un bestelediği Salome Balesi'nin dünya prömiyeri Ekim ayında Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde gerçekleşmişti. İhtirasın ve elde etme duygusunun bir insana neler yaptırabileceğini en iyi anlatan eserlerden biri olan ve Uğur Seyrek'in koreografisini yaptığı Salome , 29 Kasım tarihinde Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluşacak.

"Figaro'nun Düğünü" ilk kez izleyici karşısında

Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde Kasım ayında bir de prömiyer gerçekleşecek. Mozart'ın ünlü operası "Figaro'nun Düğünü " ilk kez Antalyalı sanatseverlerle buluşacak. 24 Kasım 'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde prömiyeri gerçekleşecek olan eser, 26 Kasım'da da sahnede olacak. Figaro'nun Düğünü'ndeki olaylar İspanya'da Almaviva Kontu'nun sarayında geçen tek bir günde oluşmaktadır. Eseri ünlü rejisör Aleksander Titel sahneye koyuyor.

Gişe rekoru kıran "Türküyem" sahnede

Gişe rekoru kıran 'Türküyem 'bu sanat sezonunda da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Türkülerin ve klasik müziğin bir arada sunulduğu bu müzikli ve danslı oyun; 5 Kasım 'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Erdal Tuğcular'ın Türkülerin düzenlemelerini ve kompozisyonu yaptığı eserin librettosu ise Fatih Şanal'a ait.

Yunan mitolojisinin etkileyici efsanesi " Medea "

Yunan Mitolojisinin etkileyici efsanelerinden biri olan Medea , Türkiye'de ilk kez Aspendos Antik Tiyatrosu'nun büyülü atmosferinde sahnelenmişti. Eser 12 -15 Kasım tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izleyici ile buluşacak. Dünya opera repertuvarında birçok kez ele alınan Luigi Cherubili'nin Medea Operası , ünlü rejisör Mehmet Ergüven tarafından sahneye konuluyor.

Kasım ayında 3 konser

Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde Kasım ayında üç özel konser gerçekleşecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölüm yıldönümünde ' Atamızı Anıyoruz " konseri ile anılacak. 10 Kasım tarihinde düzenlenecek konser ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. 14 Kasım 'da " Alman ve Avusturyalı Besteciler " konseri , 28 Kasım'da ise "Yaylı Sazlar Quartet Oda Müziği" konseri izleyiciyle buluşacak.

" Haydi Çocuklar Operaya "

Kasım ayında çocukları da dopdolu bir program bekliyor. Antalya Devlet Opera ve Balesi 'nin yeni müzikli "Haydi Çocuklar Operaya " 2-7 -14 Kasım 'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnede olacak.Muppet Show'dan Carmen'e kadar birçok eserden parçalar sunulan program hem eğitici , hem de eğlenceli bir içerikle hazırlandı. 5 yaş ve üstü çocuklar için hazırlanan bu programda; çocuklar renkli bir şov izlemenin yanı sıra eserlerin dekorunu görme ve opera hakkında bilgi alma şansına sahipler. Bir başka müzikli çocuk oyunu olan Bremen Mızıkacılar ise 28 Kasım'da sahnede olacak.

ANTDOB Sahnesinde Kasım'da Sanat Şöleni

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel ANTDOB Sahnesinde Kasım'da Sanat Şöleni - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray sağ bek DeAndre Yedlin ile anlaşma sağladı Bakanlık tek tek denetleyip cezalarını kesti! İşte fırsatçıların en fazla fahiş fiyat artışı yaptığı ürünler Kırmızı ışıkta geçen kadına kamyonet çarptı, şoför aracı bırakıp olay yerinden kaçtı Hatalı basım 100 TL'yi 100 bin TL'ye satışa çıkardı Oyun için camiye giren 5 çocuk ellerine geçirdikleri yangın tüpüyle ortalığı savaş alanına çevirdi! 7-8 bin liralık zarar var Son Dakika: Fahiş fiyat artışı yapan 120 firmaya 3,5 milyon lira ceza kesildi Arazi çalışmaları sonucunda keşfedilen Tel Işkını, dünyada sadece Adıyaman'da yetişiyor Zorla dilendirilen 21 Suriyeli çocuk kurtarıldı, ifadeleri kan dondurdu: Para götürmeyince dövüyorlardı