Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı - Son Dakika

Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı

24.09.2013 17:55
Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı, System.String[]

Gaziantep'te birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kentte medeniyetin izleri hummalı bir çalışma ile gün yüzüne çıkarılmaya başlandı.

Gaziantep Dülük Tabiat Parkı içerisinde bulunan alanda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kentte medeniyetin izleri hummalı bir çalışma ile gün yüzüne çıkarılmaya başlandı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Dülük Tabiat Parkı'nda bulunan dünyanın en eski yerleşim alanından biri olan Dülük Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, antik kente bir taraftan kazı çalışmasının yapıldığını, diğer taraftan ise restorasyon çalışması yapıldığını ifade etti.

Birçok medeniyetin izlerini taşıdığı antik kentte profesyonel arkeologlar gözetiminde Dülük Antik Kenti kazı çalışmaları sürüyor. Titizlikle yapılan çalışmalar sonrası gün yüzüne çıkan taş duvarların tam olarak yok olmalarının engellenmesi için beton harç ile doldurularak dayanıklılığı artırılıyor. Gaziantep'te inanç turizminin gelişmesine önemli katkı yapması beklenen Dülük Antik Kenti'ndeki bilimsel kazılar Dülük Kazı Başkanı Münster Üniversitesi'ne bağlı Küçük Asya Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Engelbert Winter ve asistanı Dilek Çobanoğlu tarafından yürütülüyor. Dülükbaba Tepesi mesire alanı zirvesinde yapılan kazı çalışmaları 12 yıldır sürüyor.

Kazı çalışmasının yapıldığı Antik Kente gelen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdan Fadıloğlu, alanı inceledi. Başkan Fadıloğlu, "Yaklaşık 2 aylık bir çalışma neticesinde hem mimari unsurlar açısından hem de inanç merkezi açısından buradaki hediyelerle ilgili buluntular meydana çıkmış durumda. Bir taraftan kazı çalışması yapılırken, diğer taraftan restorasyon çalışması yapılıyor. Yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde duvarların ara boşlukları giderilmiş ve tekrar harçlanmış bir şekilde muhkem hale getirilmiş. Bundan sonraki süreçte de yine parça parça devam edecek şekilde, ekiplerimiz uygulamayı yerine getirecekler." dedi.

Dülük Kazı Başkanı Prof. Dr. Engelbert Winter ise kazı çalışmalarının ekim ayının ortalarına kadar devam edeceği bilgisini verdi. Bu yılki kazılarda oldukça önemli buluntulara rastladıklarını dile getiren Winter, "Milattan önce binli yıllardan kalan bir tarihi kent. Buluntularımız arasında yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, boncuk, mühür gibi buluntular ve yazıtlar sikkeler yer alıyor. Bunlar bu zamana kadar tespit ettiğimiz 2 bin yıllık bir geçmişi olan ve devamlı küt yani inanç alanı olarak kullanılmış olduğunu gösteren buluntular." diye konuştu.

Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı
Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı
Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı

Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Medeniyetin İzleri Gün Yüzüne Çıkarılmaya Başlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Meral Akşener "HDP'siz ittifak" iddialarını yanıtladı: Yan yana gelişimiz söz konusu değil Saatlerce cinsel istismara maruz kalan Çiğdem Yaylak'ın davasına Bakanlık müdahil olacak Tartıştığı babaannesini öldüren genç, polise teslim oldu Golcü futbolcu penaltıda hata yapmadı! Fenerbahçe, deplasmanda eşitliği yakaladı Yeşilçam'ın emektar ismi Oktay Yavuz, 78 yaşında hayatını kaybetti Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Başkent'te pitbull dehşeti! Anneannesinin kucağındaki küçük kızı zıplayıp yakaladı Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu