ANTOFAGASTA - Şili'de Atacama Çölü'ndeki flamingoların sayısı kuraklık ve madencilik nedeniyle azalıyor - Son Dakika

ANTOFAGASTA - Şili'de Atacama Çölü'ndeki flamingoların sayısı kuraklık ve madencilik nedeniyle azalıyor

29.11.2022 11:38
ANTOFAGASTA - Şili'de Atacama Çölü'ndeki flamingoların sayısı kuraklık ve madencilik nedeniyle azalıyor

Şili'nin en büyük tuz gölü alanlarını barındıran Atacama Çölü'nün müdavimi flamingoların sayısı, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin yoğunlaşması ve küresel ısınmanın neden olduğu kuraklık nedeniyle son beş yılda yüzde yirmi azaldı.

Şili'nin en büyük tuz gölü alanlarını barındıran Atacama Çölü'nün müdavimi flamingoların sayısı, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin yoğunlaşması ve küresel ısınmanın neden olduğu kuraklık nedeniyle son beş yılda yüzde yirmi azaldı. Şili, Atacama'nın tuzlu suyunda yaşayan su karidesleri, algler ve planktonlarla beslenen flamingoların dünyada bilinen 6 türünden 3'üne sahip. Lityum üretmek için yoğun şekilde tuz çıkarılması, göl yüzeyinin küçülmesine ve besin zincirinde kopmalara neden oluyor. Şili flamingosu, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından tehdit altında olan bir tür olarak kabul ediliyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Borsa günü düşüşle tamamladı Borsa günü düşüşle tamamladı

Son Dakika Güncel ANTOFAGASTA - Şili'de Atacama Çölü'ndeki flamingoların sayısı kuraklık ve madencilik nedeniyle azalıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement