Aoç Arazileri, Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine Taşındı - Son Dakika

Aoç Arazileri, Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine Taşındı

12.01.2012 10:20
Aoç Arazileri, Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine Taşındı, System.String[]

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken, son meclis toplantısında Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazileriyle ilgili soru önergesi sundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken, son meclis toplantısında Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazileriyle ilgili soru önergesi sundu.

Güleken, soru önergesinde, AOÇ'nin Atatürk'ün Ankara'ya verdiği en büyük armağan olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği ile bataklık alanın dahi verimli tarım arazisine çevrilebileceğini kanıtlamıştır. Buradan elde edilen tecrübelerle çiftçilerin eğitimi ve bilinçlendirilmesinin yapıldığı gibi AOÇ, tarımsal alanda da genç cumhuriyetin yeni başkentinde öncü, örnek rolünü üstlenmiştir."

Uzun zamandır, AOÇ arazilerinin bazı kuruluşlarca yapılaşmaya açılmak istendiğini kaydeden Güleken, idari, sosyal ve sanayi tesisleri gibi değişik kullanımlar için kamu kuruluşlarına tahsis edilmiş alanların, arazinin bütünlüğünü bozduğunu ve işlev birlikteliği yönünden sakıncalar yarattığını anlattı.

Güleken, önergede şu ifadelere yer verdi:

"Ankara metropoliten alanının ortasında, dağınık ve parçalı bir biçimde yer alan AOÇ arazilerinin, açık ve yeşil alan potansiyelinin Atatürk'ün bağışı ve vasiyeti doğrultusunda modern tarım tekniklerinin araştırıldığı ve uygulandığı

'modern tarım alanları' ile halkın eğlenmesi ve dinlenmesi için 'rekreasyon işlevleri'ne yönelik olarak değerlendirilmesi gerekmektedir."

Güleken'in cevaplanması istemiyle yönelttiği sorular da şöyle:

"Atatürk'ün vasiyetiyle Ankaralıların nefes alacağı bir yeşil alan ve Ankara'nın akciğeri olan AOÇ arazisi, ilk kurulduğunda yüzölçümü ne kadardı-

AOÇ içinde kamu ve özel kuruluşlara tahsis edilen alanlar hangileridir- Bu alanların yüzölçümü ne kadardır-

AOÇ içinde yapılaşmaya açılan alanlar kat yoğunlukları ve inşaat alanları var mıdır- Varsa ne kadardır-

Göreve geldiğiniz 1994 yılından bu yana AOÇ arazisi içinde getirilen ve Büyükşehir Belediye Meclisinden geçen plan kararları hangileridir- Ne kadarlık bir alanı kapsamaktadır- Bu konuda alınmış yürütmeyi durdurma ve yargı kararı var mıdır- Varsa hangileridir-

AOÇ'nin muhafazası ve yeşil alan olarak kalması için ilgili bakanlık, kuruluş ve meslek odaları ile ne gibi işbirliği çalışmaları yapılmaktadır-"

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Aoç Arazileri, Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine Taşındı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Adidas, koronavirüs döneminde değer kaybı yaşayan Reebok'ı satacak 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet Silahla çatışırken 1 kişiyi ağır yaralamıştı! Polis nefes kesen operasyonla yakaladı Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Korkunç kaza! Tırın çarptığı yaya yaklaşık 60 metre sürüklendi, hayatını kaybetti Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı