Son Dakika Haberleri: AP'nin Twıtter Hesabını "Ayyıldız Tim" Hackledi

AP'nin Twıtter Hesabını "Ayyıldız Tim" Hackledi

6 yıl önce

Uluslararası Haber Ajansı Associated Press'in (AP) twitter hesabından yayınlanan 'Beyaz Saray'da iki patlama, Obama yaralandı' başlıklı yalan haber ABD'de ortalığı karıştırdı.

AP'nin Twıtter Hesabını
Uluslararası Haber Ajansı Associated Press'in (AP) twitter hesabından yayınlanan 'Beyaz Saray'da iki patlama, Obama yaralandı' başlıklı yalan haber ABD'de ortalığı karıştırdı.

Olayın ortaya çıkması üzerine gözler uluslararası hack gruplarına yöneldi ve bu olayın arkasında daha önce Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon'un internet sitesini 12 saat kapatan "Ayyıldız Tim" ve lideri "Cedkan Bir Yafes" olduğu iddia edildi. AP'nin hacklendiği sırada "Ayyıldız Tim" Unesco'nun twitter hesabının hacklediğini de duyurarak resmi facebook gruplarında yaptıkları hackleri yayınladı.

HACKERLAR OBAMA'YI YARALADI

Uluslararası haber ajansı AP'nin twitter hesabından Beyaz Saray'da iki patlama olduğu ve ABD Başkanı Barack Obama'nın yaralandığına dair bir tweet attı. Ancak daha sonra AP'nin Twitter hesabının hackerlar tarafından ele geçirildiği ve tweet'te belirtilen haberin yalan olduğu ortaya çıktı. Birçok haber sitesi AP'nin tweetini kaynak gösterek haber geçti. Yaşanan kargaşadan sonra AP tarafından, hesaplarının hacklendiği ve Beyaz Saray'da patlama haberinin yalan olduğu duyuruldu. Beyaz Saray da bir açıklama yaparak Obama'nın "iyi olduğu" belirtildi.

AP bir açıklama yaparak kendilerinden gelecek yeni bir açıklamaya kadar twitter hesaplarından atılan tweetlerin önemsenmemesi konusunda kullanıcıları uyardı. Öte yandan sahte haber borsada büyük bir etki yaptı.

Dow Jones, AP tweet'i yalanlayana kadar yaklaşık 100 puan düştü. - ANKARASon Dakika! İsveç'e Mağlup Olan A Milli Takımımız, UEFA Uluslar Liginde C Ligine Düştü Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'nın Kadir Mısıroğlu'na Yaptığı Ziyaretle İlgili İlk Kez Konuştu

Kanada'da 2 Öğrenciye Fırçayla Cinsel İstismarda Bulunan 8 Öğrenci, Okuldan Atıldı