Apple'nin Tedarikçisi Foxconn, Çin'de Robotlu Üretime Başlıyor - Son Dakika

Apple'nin Tedarikçisi Foxconn, Çin'de Robotlu Üretime Başlıyor

06.01.2012 09:37
Apple'nin Tedarikçisi Foxconn, Çin'de Robotlu Üretime Başlıyor, System.String[]

Apple iPhone tedarikçisi ve Tayvan'ın dev elektronik üreticisi Foxconn, sürekli işçi problemleriyle karşılaştığı Çin'deki fabrikasında üretimi otomatikleştirmek için 'Robot Krallığı' kurma kararı aldı.

Apple iPhone tedarikçisi ve Tayvan'ın dev elektronik üreticisi Foxconn, sürekli işçi problemleriyle karşılaştığı Çin'deki fabrikasında üretimi otomatikleştirmek için 'Robot Krallığı' kurma kararı aldı.

Çin medyasındaki habere göre, Çin'de bir milyon çalışanı bulunan Foxconn, iş gücü açığı sorununu gidermek için mevcut 10 bin olan robot sayısını gelecek yıl 300 bine, 3 yıl içinde ise 1 milyona çıkaracak.

Çin'de emek-yoğun imalat sanayinde birçok diğer endüstri temsilcileri, insanlar yerine robotlar kullanmayı düşünüyor. Robotların devreye girmesinin Çin'deki istihdama nasıl etki yapacağı ise tartışma konusu. Çin, yılda yaklaşık 12 milyon kişiye istihdam oluşturmak zorunda.

Çin'de iş gücü arzı, üretim büyümesine yetişemiyor. Birçok sektör, yıllık üretim genişlemesini yüzde 10 seviyesinde tutuyor ve bu oran iş gücünün çok ötesinde bulunuyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'na göre, 2009 yılında Çin'deki göçmen işçilerin sayısı sadece yüzde 1,9 oranında arttı. Bu artışın, gelecekte daha düşük olması bekleniyor.

Foxonn, robotların, şu an insanlar tarafından yapılan sprey, delme ve montaj gibi basit ve rutin işleri yapacağını açıkladı. Şirketin Başkanı Terry Gou, yaptığı açıklamada, robotik ve otomasyon tesislerinin, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bazı üretim değeri 4 milyar dolar ve 2 bin iş imkanı oluşturabileceğini kaydetti. Şirket ilk olarak robot sayısını arttırma planını Haziran 2011'de duyurmuştu.

Foxconn, işçileri fazla çalıştırması ve intihar vakalarıyla eleştirilmişti.

Apple'nin Tedarikçisi Foxconn, Çin'de Robotlu Üretime Başlıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Apple'nin Tedarikçisi Foxconn, Çin'de Robotlu Üretime Başlıyor - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yasak Elma'dan 5 oyuncu birden ayrılıyor! Başrol Şevval Sam'dan ilk yorum geldi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Çin'den gelen aşıyı gönüllü yaptıran profesör konuştu: Yan etki hissetmedim, aşıya karşı çıkmayın Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Görevini kötüye kullanan doktor, 17 yaşındaki öğrencisiyle cinsel ilişkiye girip çıplak fotoğraflarını istedi