Son Dakika Haberleri: Araba fiyatına güvercin satıyorlar

Araba fiyatına güvercin satıyorlar

12 gün önce

Her ayın ilk salı günü Amasya'da bir araya gelen güvercin severler, sergiledikleri güvercinleri açık artırma usulü ile araba fiyatına satıyor.

Amasya'da her ayın ilk salı günü güvercin sergisinde çeşitli illerden gelen vatandaşlar, hem kuşlarını satıyor hem de sergiliyor. Kıran kırana geçen açık artırmalarda araba fiyatına güvercin satılıyor.

"TÜRKİYE GÜNDEMİNDE DE VARIZ"

Kostüm ve jumbo güvercinlerin bir tanesi 15, çifti 30 bin liradan alıcı buluyor. Güvercin besleyen Hüseyin Koçak, "Amasya'mızda bu iş var, Türkiye gündeminde de varız. Güzel güvercin besleyen ağabeylerimiz, kardeşlerimiz var. Biraz önce gördünüz işte, onlar birde yavru, 3-5 ay sonra eşleştiğinde yani eşe gelmeye hazır olduğunda fiyatı ikiye katlıyor. Parayı veren düdüğü çalıyor yani işin aslı. Bundan 6-7 ay önce bir arkadaşımız 15 bin liraya bir yavru aldı, şimdi onun yavrularını tanesini 7 bin liraya, 8 bin liraya, 10 bin liraya satıyor. Biz de aldık yani" dedi.

"BU İŞE GÖNÜL VERDİK"

Samsun Kavak'tan gelen Yaşar Metin, "Biz de bu işe gönül verdik. Yavruyken kendim 12 bin liraya aldım Afyon'dan. 15 bin liraya tekini sattım, 12 bin liraya da diğerini sattım" diye konuştu.

Ahmet Erhan Şencan, "Türkiye'de sayılı yerlerden biri de Amasya. Gerçekten iyi kuşlar var. 10 bine, 15 bine, 7 bine kuş çıkıyor" açıklamasında bulundu.

"BU KUŞLAR KOLAY YETİŞMİYOR"

Sergiyi organize eden Asım Kurt ise, "Bu işe gönül verdim. 15-20 senedir hem ihale yapıyoruz hem de Amasya'da her ayın ilk salısı sergimizi yapıyoruz. Türkiye genelinde jumbo dediğimiz bir kostüm kuşları Türkiye'nin her yerinde 15, 20, 30 bin lira. Kimisi 40, kimisi 50 bin lira. Ara sıra televizyonda da duyuyoruz araba parasına bir kuş diye. Evet bu gerçek. Ama bu kuşlar da kolay kolay yetişmiyor" şeklinde konuştu.

Amasya'dan, Samsun'dan, Çorum'dan, Tokat'tan gelen güvercin severler, gecenin geç saatlerine kadar devam eden açık artırmada istedikleri kuşu alabilmek için sabırla bekliyor.

Araba fiyatına güvercin satıyorlar
Haber Yayın Tarihi: 04.09.2019 11:01 Kaynak: İHAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Şeyma Subaşı, ten rengi bluzu ve iç çamaşırsız pozuyla sosyal medyada olay oldu Manisa, Alman otomotiv devi Volkswagen'i bekliyor