Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Continental'in Uyarılarını Dikkate Almadan Yola Çıkmayın! - Son Dakika

Continental'in Uyarılarını Dikkate Almadan Yola Çıkmayın!

Dünyanın en büyük uluslararası lastik tedarikçisi Continental, bayram tatilinde seyahate çıkmaya hazırlanan sürücüleri güvenlik için uyardı.

Continental\'in Uyarılarını Dikkate Almadan Yola Çıkmayın!
11.10.2013 - 14:07,  Güncelleme: 14:13

Continental uyarıyor: Aracınız ve Siz Uzun Bir Tatil Yolculuğuna Çıkmaya Hazır mısınız?

Dünyanın en büyük uluslararası lastik tedarikçisi Continental, bayram tatilinde seyahate çıkmaya hazırlanan sürücüleri güvenli sürüş teknikleri için uyardı. Hem sürücülerin hem de araç ve lastiklerin yola hazır olması için Continental'in uyarılarını dikkate almadan yola çıkmayın!

*Sürücülerin yola çıkmadan dinlenmiş olması güvenli sürüşün ilk adımını oluşturuyor.

*Doğru hava basıncı hem güvenlik hem yakıt tasarrufu sağlar.

*Doğru diş derinliği, fren mesafesini en güvenli seviyede korur.

*Ufak ama önemli bir detay olan stepne kontrolü seyahatinizde çıkabilecek aksiliklerin önüne geçer.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, bayram tatilinin başlayacağı ve binlerce aracın yola çıkacağı şu günlerde, sürücüleri hem kendileri hem de araçlarının güvenli sürüşü için dikkate almaları gereken konular için uyardı.

Araçlardaki arıza ve teknik sorunların yüzde 32'sinin genellikle tatil yollarında meydana geldiğini ve trafik kazalarının yüzde 87,5 oranında sürücü kusurundan kaynaklandığını aktaran Mehmet Akay, yola çıkmadan hem sürücülerin dinlenmiş olması gerektiğini hem de araç ve lastik bakımının yapılmış olması gerektiğini hatırlattı. Uzun yola çıkacak şoförlerin tecrübeli olması, mümkünse gündüz yola çıkılması ve aracın tüm denetleme belgelerinin hazır olmasının altını çizdi.

Aracın yol ile temasında ilk ve en önemlisi lastikler hakkında ise Mehmet Akay sözlerini şöyle sürdürdü "Özellikle kalabalık ailelerin uzun yola çıkarken araçların yol boyunca taşıyacağı ağırlığı hesap ederek lastiklerin havasını normale göre artırmaları gerekiyor. İçerisindeki hava miktarı, ortalama olarak maksimum yüzde 10 artırılmış olan bir lastik, hem daha geç ısınarak hem de daha düşük yuvarlanma direnci sağlayarak, yol boyunca yakıt verimliliğini sağlamaya da yardımcı olacaktır Lastiklerin soğukken yani yola çıkmadan önce veya yola çıkılan ilk 15-20 km içerisinde kontrol edilmesi gerekirken, güneşin altında kalmış bir aracın lastik basınçlarının normalden fazla çıkacağı unutulmamalı".

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Continental'in Uyarılarını Dikkate Almadan Yola Çıkmayın! - Son Dakika


Advertisement