Son Dakika Haberleri: Aramızdan Ayrılalı 3 Yıl Olan Usta Oyuncu Levent Kırca Kimdir?

Aramızdan Ayrılalı 3 Yıl Olan Usta Oyuncu Levent Kırca Kimdir?

6 ay önce

3 yıl önce karaciğer kanseri nedeniyle aramızdan ayrılan "Olacak O Kadar" ile hafızalarımıza kazınan Levent Kırca kimdir?

Aramızdan Ayrılalı 3 Yıl Olan Usta Oyuncu Levent Kırca Kimdir?, System.String[]

"Olacak O Kadar" programındaki tiplemeleriyle hafızalarımızda yer eden usta tiyatrocu Levent Kırca vefat edeli 3 yıl oldu. Peki usta oyuncu Levent Kırca kimdir? Hayatı ve kariyeri ile ilgili tüm merak edilenler haberimizde...

LEVENT KIRCA KİMDİR?

Tam adıyla Zeki Levent Kırca 28 Eylül 1950'de, Samsun Ladik'te doğdu. Türk komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu olan Kırca,Aydınlık Gazetesi yazarlığı ve Vatan Partisi'nin Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapmıştır.

DEVLET SANATÇISI UNVANI GERİ ALINDI

Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu vardır. 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998'de lâyık görülen sanatçının bu unvanı Nisan 2015'te 63. Türkiye Hükûmeti tarafından geri alındı.

İLK KEZ ANKARA DEVLET TİYATROSU'NDA SAHNEYE ÇIKTI

İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978'DE SİNEMAYA DA ADIM ATTI

1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte "Güzel ve Çirkin" ve "Sefiller" adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi.

22 YIL SÜREN "OLACAK O KADAR" SERÜVENİ

1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

SAİNT PETERSBURG MÜZESİ'NDE HEYKELİ VAR

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardan olup 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir.

VEFATININ ÜSTÜNDEN 3 YIL GEÇTİ

Levent Kırca, 12 Ekim 2015'te karaciğer kanserine yenik düşerek aramızdan ayrılmıştır.

Usta Tiyatrocu Levent Kırca Vefatının 3'üncü Yılında Dostları Tarafından Anılacak


YORUMLAR


Yere Düşen 100 Lirayı Gizlice Alıp Cebine Koyan Vatandaş Gözaltına Alındı Van'da 14 Yerleşimin Yolu Kardan Kapandı İdrarını Yapamayan Vatandaşın Mesanesinden 522 Gramlık Tek Parça Taş Çıktı