'arap Baharı', Gemi Turizminde Kış Etkisi Yarattı - Son Dakika

'arap Baharı', Gemi Turizminde Kış Etkisi Yarattı

02.12.2011 11:58
'arap Baharı', Gemi Turizminde Kış Etkisi Yarattı

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kruvaziyer gemi turizmi sezonu kapanırken, turuzmciler gelecek yıl, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ortaya çıkan ve 'Arap Baharı' olarak nitelendirilen isyanların etkisinin olumsuz olacağı görüşünde.

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kruvaziyer gemi turizmi sezonu kapanırken, turuzmciler gelecek yıl, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ortaya çıkan ve 'Arap Baharı' olarak nitelendirilen isyanların etkisinin olumsuz olacağı görüşünde. Marmaris Liman İşletme A.Ş. Müdürü Şükrü Tugay, "Kruvaziyer firmaları düşen satışlarını artırmak için Doğu Akdeniz rotalarını listelerinden çıkardı. Bu rota değişikliğinden en çok İstanbul etkilenecek" dedi.

Muğla Bölgesi'nin lüks yolcu gemilerinin gözde uğrak yeri olan Marmaris Limanı, 105 gemi ve 149 bin turist ile bu yılı geride bıraktı. ABD ve Avrupa'da katıldığı üç büyük uluslararası cruise fuarından dönen Marmaris Liman İşletme A.Ş. Genel Müdürü Şükrü Tugay, 2012 kruvaziyer turizminden beklentileri ile endişelerini DHA'ya değerlendirdi. Genel Müdür Şükrü Tugay, Nisan ayında Mısır başta olmak üzere Ortadoğu ile Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan ve 'Arap baharı' adı verilen halk ayaklanmalarının, Türkiye limanlarına uğrayan lüks yolcu gemilerin artmasına neden olduğunu hatırlattı. Tugay, "Ancak saman alevi gibi parlayan bu baharın, geri dönüşü gelecek yıl çok ağır olacak. Bu ülkelerinin mağduriyetinin bizim baharımız olmayacağı, bu rüzgarın bir de geri dönüşü olacağı baştan belliydi" dedi.

İstanbul DA ETKİLENECEK

Bu yıl 105 gemi ile Avrupa'nın bir çok ülkesinden 149 bin turistin kruvaziyer gemileri ile Marmaris'e ziyarette bulunduğunu hatırlatan Tugay, 22012'de son sekiz yılın en kötü rakamları bizi bekliyor. 65 gemi ile 70 bin turist Marmaris'e gelecek. Büyük kruvaziyer firmaları, Mısır ve Arap baharı yaşayan ülkelerle aynı rota içinde olan limanlarımızı tercih ediyordu. Gemi ile yolculuk yapan turistlerin en çok rağbet ettiği Mısır Piramitleri idi. Bu ülkede yaşanan siyasi istikrarsızlık ve iç savaş turistleri korkutarak satışların düşmesine neden oldu. Kruvaziyer firmaları ise düşen satışlarını artırmak için başka ülkelere kaymaya başladı. Birçok kruvaziyer firması Doğu Akdeniz rotalarını listelerinden çıkardı. Mısır rotasında olan limanlarımız liste değişikliği nedeniyle önümüzdeki yıl yarı yarıya düşüş yaşayacaktır. Bu rota değişikliğinden en çok İstanbul etkilenecek" dedi.

UMUDUMUZU YİTİRMEMELİYİZ

Tugay, 5-7 Aralık 2011 tarihinde İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda 'Seatrade 2. Kış Kruvaziyer Forumu'nun düzenleneceğini belirtti. Tugay, bu kongerinin umutları tekrar yeşerteceğini vurgulayarak, "Burada hükümet yetkililerinin de katılacağı çok önemli görüşmeler yapılacak. Uluslararası platformda yapılacak bu görüşmelerden olumlu kararlar çıkacağına inanıyoruz. Umudumuzu yitirmemeliyiz. Limanlarımıza yarı yarıya düşecek gemi ziyaretlerini telafi etmek için İspanya, Fransa, Almanya ve Avrupa'nın diğer büyük cruise firmaları ile görüşmelerimizi sıklaştıracağız" dedi. - Muğla/ Marmaris

Kanada, NATO'nun Baltık Bölgesindeki Teyakkuz Durumunu Artırmak İçin 2 Gemi Gönderdi Kanada, NATO'nun Baltık Bölgesindeki Teyakkuz Durumunu Artırmak İçin 2 Gemi Gönderdi Gemi operatörleri konulu toplantıda sorunlar görüşüldü Gemi operatörleri konulu toplantıda sorunlar görüşüldü Mini şortuyla dans eden Melis Sezen'in sıra dışı dans figürleri gündem oldu! 'Kış kış cinler' yorumu yapıldı Mini şortuyla dans eden Melis Sezen'in sıra dışı dans figürleri gündem oldu! 'Kış kış cinler' yorumu yapıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'arap Baharı', Gemi Turizminde Kış Etkisi Yarattı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement