Son Dakika Haberleri: Arap Birliği'ne Göre Esed Rejimi Tankları Şehirlerden Çekiyor

Arap Birliği'ne Göre Esed Rejimi Tankları Şehirlerden Çekiyor

8 yıl önce

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Suriye rejiminin kentlerden tank ve ağır silahları çektiğini açıkladı.

Arap Birliği'ne Göre Esed Rejimi Tankları Şehirlerden Çekiyor, System.String[]
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Suriye rejiminin kentlerden tank ve ağır silahları çektiğini açıkladı. Arabi, 3 bin 500 siyasi tutuklunun da serbest bırakıldığını duyurdu. Fakat şehirlerde konuşlanan keskin nişancıların halkın üzerine ateş etmeyi sürdürdüğünü de belirten Arabi, bu tür saldırıların Arap gözlemcilerin bulunduğu sırada dahi yapıldığını ifade etti.

Kahire'de düzenlediği basın toplantısında Suriyeli muhalifler ve halka da çağrıda bulunarak kayıp olan yakınları ve tanıdıklarının isimlerini kendilerine vermelerini istedi. İlk gözlemci grubunun ülkeye varmasından sonra, heyete başkanlık eden Sudanlı General Mustafa el Dabi de, Suriye rejimiyle çok iyi çalıştıklarını belirtmiş, bu da muhaliflerin ve Batı kamuoyunun sert tepkisine sebep olmuştu.

Hala Suriye'de bulunan 100 Arap gözlemcinin rejimin kontrolünde hareket ettiğini belirten Suriyeli muhalifler, gözlemcilerin ziyaret etmek istedikleri yerlerin derhal askerden arındırıldığını, bunun da gözlemcilerin yanlış yönlendirilmesine sebep olduğunu öne sürüyor. Muhalifler, gözlemcilerin Suriye topraklarına ayak bastığı geçtiğimiz haftadan Salı gününden itibaren en az 150 kişinin güvenlik birimlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini iddia ediyor.

Arap Birliği bünyesinde faaliyette bulunan danışma meclisi niteliğindeki 88 sandalyeli Arap Parlamentosu Başkanı Kuveytli Ali Salim el Dekbasi önceki gün yaptığı açıklamada, çatışmaları durdurmadığı için gözlemcilerin derhal Suriye topraklarını terk etmesi gerektiğini söylemişti. BM rakamlarına göre 9 aydır çatışmalara sahne olan Suriye'de şu ana kadar en az 5 bin kişi hayatını kaybetti.

Arap Birliği çatışmaları durdurması için Kasım ayı başında Suriye rejimine çağrıda bulunmuş bunun için de bu ülkeye 500 kişilik bir gözlemci heyeti göndermeyi önermişti. 1 9 Aralık'ta Arap Birliği'nin önerdiği protokolü kabul eden Suriye, bu şekilde hem Arapların ekonomik ablukasından kurtulmayı, hem de konunun BM Güvenlik Konseyi'ne götürülmesinin engellenmesini sağlamıştı.

Fakat Beşşar Esed rejiminin bu şekilde zamana oynadığını belirten muhalifler, Suriye yönetiminin ne kısa, ne de uzun vadede önlerine mantıklı bir çözüm koymadığını belirtiyor.

Suriye rejimi, yönetime karşı gösteri düzenleyen halk ve muhalifleri yurt dışı bağlantılı teröristler olarak adlandırıyor.Hasta Çocuklar Ağlayarak Sıra Beklerken Doktor Bilgisayarından Oyun Oynadı Kayalıklarda Fotoğraf Çekmeye Çalışan Sosyal Medya Fenomeni, Feci Şekilde Can Verdi

Türkiye'nin En Genç Belediye Başkan Adayı Belli Oldu