Arapgir'in Tarihi Değerleri "Kent Müzesi"Nde Toplanacak - Son Dakika

Arapgir'in Tarihi Değerleri "Kent Müzesi"Nde Toplanacak

19.01.2012 15:20
Arapgir'in Tarihi Değerleri

İpek Yolu üzerinde yer alan Malatya'nın Arapgir ilçesinde, yörenin tarihi değerleri kurulacak "Kent Müzesi" ile gelecek nesillere aktarılacak.

İpek Yolu üzerinde yer alan Malatya'nın Arapgir ilçesinde, yörenin tarihi değerleri kurulacak "Kent Müzesi" ile gelecek nesillere aktarılacak.

Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin kültürel ve tarihi değerlerinin korunması için her türlü fırsatı değerlendirdiklerini belirtti.

İlçede "Kent Müzesi" oluşturmak için Belediye ile ÇEKÜL'ün katkılarıyla Kaymakamlık koordinasyonunda çalışma yürütüldüğünü bildiren Turan, bu kapsamda yoğun bir şekilde Arapgir'in kültürel, tarihi ve etnografik ögelerini toplamaya başladıklarını kaydetti.

Arapgir'deki geleneksel el sanatlarını yaşatan dükkanlardan tarihi niteliğe sahip bakır ibrik, tabak, tencere, sini, bakraç, tas gibi eserler aldıklarını anlatan Turan, özellikle 5 parça eserin 1769 tarihinden kalma olduğunu, Ermeni ve Müslüman ustaların ellerinden çıktığını, ortak Anadolu kültürünün en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

Turan, ellerinde tarihi nitelikte eser bulunan Arapgirlilerin kendilerine destek olmalarını, müzeye katkıda bulunmalarını istedi.

Malatya'nın Arapgir ilçesi, hanları, hamamları, paşa konakları, tarihi camileri, külliyeleri, tarihi kemer köprüleri ve kütüphaneleriyle Anadolu'nun önemli kültür ve tarih mirasına sahip ilçeleri arasında yer alıyor.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Arapgir'in Tarihi Değerleri 'Kent Müzesi'Nde Toplanacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sahte içki ölümleriyle ilgili anason yağı üreticisinden itiraf gibi sözler: Satışları10 kat arttı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine müjde: Stajyer Araştırmacı Burs Programını başlatıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz İki grup arasında çıkan tartışmada ateşlenen saçma, balkona çıkan vatandaşın kafasına isabet etti Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti