"Arda Boyları" balesi sahnelendi - Son Dakika

"Arda Boyları" balesi sahnelendi

08.11.2019 01:10

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Trakya türkülerinin modern dansla harmanlandığı "Arda Boyları" balesini Amasya'da sahneledi.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Trakya türkülerinin modern dansla harmanlandığı "Arda Boyları" balesini Amasya'da sahneledi.

Birbirine kavuşamayan aşıklar Halime ve Recep'in hikayesini anlatan eser, Amasya Belediyesi Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

Trakya yöresine ait sevilen türkülerin modern dansla harmanlandığı eserin koreografisi ve rejisi Özgür Adam İnanç, müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem tarafından hazırlandı. Librettosunu Ayşegül Çevik'in yazdığı eserin dekoru Hakkı Kandır, kostümleri Gülnur Çağlayan, ışık tasarımı ise Oğuz Murat Yılmaz üstlendi.

Tek perdelik eserde Ilgaz Erdağ, Orçun Ünal, Nazmiye Khozashvili, Orkun Baydoğan, Özlem Özdemir, David Khozashvili, Damla Oktay, Cem Şenoğlu'nun yanı sıra 20 dansçı daha rol aldı.

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar", "Çalın Davulları", "Dere Geliyor Dere" gibi türkülerin çok sesli müzik ve halk müziği senteziyle buluştuğu "Arda Boyları"nda, bağlama, darbuka, asma davul gibi yerel sazlar ile halk oyunu motifleri de yer verildi.

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü katkılarıyla sahnelenen ve seyirciden büyük beğeni alan bale, "Arda Boyları" modern dansıyla sona erdi.

 Arda Boyları balesi sahnelendi
 Arda Boyları balesi sahnelendi
 Arda Boyları balesi sahnelendi
 Arda Boyları balesi sahnelendi

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 'Arda Boyları' balesi sahnelendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Berfu Yenenler-Eser Yenenler çifti, ikinci bebeklerine Mete ismini verecek İzmir'de, koronavirüs önlemleri kapsamında halka açık etkinliklere ara verildi Bursa'da Doktor Ali Murat Dilek, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi Manchester City, Barcelona'lı Messi'nin transferini ocak ayında bitirmeyi planlıyor Koronavirüsle ilgili dikkat çeken araştırma: Sigara içmek 3 kat daha fazla etkiliyor Yangında kül olan Vaniköy Camii imamının altınları evinde bulundu Spor spikeri, maç sonuçlarını okurken kırdı geçirdi! O anlar sosyal medyada gündem oldu Alaattin Çakıcı, Kılıçdaroğlu'na tehditlerini sürdürüyor: Sende yürek varsa beni öldürtsene