Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı - Son Dakika

Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı

15.09.2019 18:21

Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanıDinçer AKTEMUR/ARDAHAN, (DHA)- Ardahan'da bu yıl 5'incisi düzenlenen Doğu Anadolu Rahvan At Yarışları Şampiyonası yoğun ilgi gördü.

Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı

Dinçer AKTEMUR/ARDAHAN, (DHA)- Ardahan'da bu yıl 5'incisi düzenlenen Doğu Anadolu Rahvan At Yarışları Şampiyonası yoğun ilgi gördü. Sahiplerine kupa ve ödül kazandırmak için kıyasıya yarışan rahvan atlar nefesleri kesti.

Ardahan Valiliği ile Rahvan At Binicilik Kültür ve Spor Kulübü'nün organizasyonuyla 6 kategoride yapılan yarışları izlemek için çok sayıda kişi, Sulakyurt köyündeki sahaya akın etti. Yarışları Vali Mustafa Masatlı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ile çok sayıda kişi izledi.

Vali Mustafa Masatlı, rahvan yarışlarının kendisine göre kuralları olan bir spor olduğunu belirterek, "Bozkırdan gelen bir gelenek olduğu için burada insanlarımız atların çok daha hızlı koşmasından ziyade, bir rahvan yürüyüşü nasıl, rahvan kültürü nasıl gösteriliyor, onu görecekler. Böylesine bir geleneksel sporun il ölçeğinde devam ettirilmesi tabii çok zor. Buna çok kişinin destek vermesi gerekiyor. Yaklaşık 14 ilden buraya gelenler var" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Metin Feyzioğlu da, "Müthiş bir duygu rahvan yarışları. Bu atlar koşmuyor, aynı anda ayaklarının yerde olması gerekiyor. Atı kontrollü yarıştırmak çok zor bir iş anladığım kadarıyla. Biniciler de gördüğüm kadarıyla çok profesyoneller. Çok etkilendim, çok güzel" diye konuştu.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki 14 ilden toplam 70 atlının katıldığı çekişmeli yarışlarda farklı kategorilerde birinci olan at ve binicilerine 1500 ile 6 bin 500 TL arasında ödül ve kupa verildi.

Yarışların ardından Vali Mustafa Masatlı, rahvan at ile gezinti yaptı.

Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı
Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı
Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı
Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ardahan'da rahvan at yarışları heyecanı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz Genç kız, iğnenin yan etkilerini söyleyen doktora saldırdı İzmir'de koronavirüs vaka sayısı son 10 günde ikiye katlandı Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Gözü gibi büyüttüğü iki evladından biri mezara diğeri hapse girdi! Melek'in annesinin ağıtları köyü inletti