Arhavi'de Çed Bilgilendirme Toplantısı Protesto Edildi - Son Dakika

Arhavi'de Çed Bilgilendirme Toplantısı Protesto Edildi

05.01.2012 17:20
Arhavi'de Çed Bilgilendirme Toplantısı Protesto Edildi, System.String[]

Artvin'in Arhavi ilçesinde yapılması planlanan kömür tesisi için düzenlenen ÇED Bilgilendirme Toplantısı, köylülerin protestosu nedeniyle yapılamadı.

Artvin'in Arhavi ilçesinde yapılması planlanan kömür tesisi için düzenlenen ÇED Bilgilendirme Toplantısı, köylülerin protestosu nedeniyle yapılamadı.

İlçenin Kavak köyü Köprübaşı mevkisinde bir firma tarafından satın alınan ve kömür tesisi kurulması planlanan arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca ÇED Bilgilendirme Toplantısı yapılmasına karar verilmişti. Bu kapsamda Bakanlık yetkilileri ve firma temsilcileri ile köylüler toplantı için ilçe merkezindeki bir sinema salonunda bir araya geldiler.

Ancak toplantıya katılan köylüler, alkışlarla toplantıyı protesto ederek yetkililerin konuşma yapmasını engellediler. Bunun üzerine yetkililer, katılan köylülerin sürekli tezahürat yapması ve alkışlaması nedeniyle toplantının yapılamadığı yönünde tutanak tutarak toplantıyı iptal ettiler.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, burada yaptığı konuşmada, ilçenin en önemli ve çevresindeki doğal güzelliği ile söz edilen Kavak köyünün kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Çevresinde 6 köy bulunan bu bölge, önemli su havzasına sahip. İçme suyuna, evlere, okullara ve yakında temel atılması düşünülen yüksek öğretim kampüsüne yakın bir bölge. Böyle bir merkezi yerde kesinlikle bu tür tesisleşmeye fırsat veremeyiz. Üstelik hammaddesi dışarıdan getirilecek kömürün burada işlenmesine şahsım, Kavak köyü halkı ve Arhavi halkı karşıdır" dedi.

İlçeye destek vermek isteyen ya da yatırım yapmak isteyen girişimcilerin turizme katkı sunacak, kalkındıracak yatırımlara el atmalarını isteyen Hekimoğlu, kendilerinin de buna hep birlikte destek vereceklerini kaydetti.

Köylüler, daha sonra protestolarına salon dışında devam etti. Grup adına konuşan Sertap Duman, toprakları koruma ve ciğerlerine kömür tozu dolmadan sağlıklı bir yaşam sürdürme adına protesto yaptıklarını söyledi.

Yapılan toplantıyı protesto ettiklerini ve reddettiklerini ifade eden Duman, şunları söyledi:

"Çünkü Kavak köyüne yapılacak bu tesis, yalnızca Kavak köylüsünü değil, çevre köyleri de kömür tozuna ve gürültüye boğacak. Arhavililerin içme suyunu kirletecek, turizm projelerimizi baltalayacak. Almayı planladıkları önlemler yeterli değil, tarım ve orman alanları üzerinde olası etkileri ile ilgili orman ve ziraat mühendisi görüşü alınmamış, gürültü konusunda hiçbir taahhütte bulunulmamış. Kağıt üzerindeki projeye, taahhütlere inanmamız isteniyor. Ancak inanmıyor ve kömür tesisi istemiyoruz. En verimli arazisini kamulaştırma nedeniyle kaybeden Kavak köylüsü, artık bundan sonra yapılacak olan tesisle hayatını kaybetmek istemiyor."

- RİZE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Arhavi'de Çed Bilgilendirme Toplantısı Protesto Edildi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 28 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 77 kişi vefat etti, 2305 yeni vaka tespit edildi Almanya, vaka artışı nedeniyle Türkiye'nin tamamını riskli bölge ilan etti Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Yeşilçam'ın efsanesi Hulusi Kentmen'in çocukluğunun geçtiği ev, gün yüzüne çıkartılıyor Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Anaokulu öğretmeni genç kız "Sadece sevdim" diye not bırakıp hayatına son verdi Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de