Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu - Son Dakika

Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu

05.01.2012 17:04
Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu, System.String[]

Çed Toplantısını Yaptırmadı Artvin'in Arhavi İlçesi'nde Kurulması Planlanan Kömür Paketleme Tesisi İçin, Halkın Çevresel Etki Değerlendirme Sürecine Katılım Toplantısı Düzenlendi.

Kavak Köyü'nde bir şirket tarafından kurulması planlanan kömür tesisi için Arhavi Çarmıklı Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda halkın ÇED sürecine katılımı toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi Kavak Köyü sakinleri ile onlara destek veren bölgedeki 6 köyün sakinleri, Kültür Merkezi önünde toplandı. Yaklaşık 600 kişi salona polisin üst aramasının ardından alındı. Geniş güvenlik önlemi alınan salona gelen Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mustafa Yetim ve beraberindeki heyet ile şirket yetkilileri, toplantıyı başlatmak istedi. Ancak köylüler, yuhalayarak ve ıslık çalarak konuşma yapılmasını engelledi. Uzun bir süre alkış tutan köylüler, 'Lütfen gider misiniz' ve 'Yeşil siyah olmasın' sloganları attı.

İŞBİRLİKÇİ MUHTAR İSTEMİYORUZ

Köylüler yaklaşık 20 dakika boyunca slogan atarak yetkilileri konuşturmayınca devreye giren Kavak Köyü Muhtarı Hasan Karabulut, köylülere dağıttığı formlara kömür tesisi ile ilgili şikayetleri yazmalarını istedi. Ancak köylüler, 'İşbirlikçi muhtar istemiyoruz' diyerek muhtarı susturdu. Bu kez de devreye Arhavi İlçe Emniyet Müdürü Özkan Baran girdi ve yetkililerin dinlenmesini istedi.

BELEDİYE BAŞKANI 'GEREKİRSE TUTANAĞI YIRTARIM'

Köylüler protestolarını sürdürünce kürsüye çıkan Arhavi Belediye Başkanı AK Partili Coşkun Hekimoğlu, bir şirketin Kavak köyü'nde kömür eleme tesisi kuracağını belirterek, 'Daha önce bu tesis için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Bu karar için hep birlikte Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtık ve kazandık. Şimdi ÇED süreci başlatıldı. Kavak Köyü'ne kurtulacak bu tesisin yanında ilçenin içme suyunun sağlandığı Kapisre deresi var. Yeşil doğası ile öne çıkan köyümüz bu tesisin yapılacağı en son' dedi. Köylülerin toplantının sona erdirilmesini istemesi üzerine hazırlanan tutanağı alan Hekimoğlu, 'Şimdi size tutanağı okuyacağım. Beğenmezsek, gerekirse tutanağı yırtarım' diyerek toplantının yapılamadığına dair tutulan tutanağı okudu. Köylüler, bunun üzerine alkışlarla salondan ayrıldı.

KAVAK KÖYÜ'NÜN KALBİNE TESİS

Salon dışında basın açıklaması yapan köy sakinleri, tesise karşı olduklarını belirterek 'Kavak köyünün kalbine yapılan bu tesis yalnızca Kavak köyü'ne değil çevre köyleri de kömür tozuna boğacak. Arhavililerin içme suyunu kirletecek, turizmi baltalayacak ve ata toprağından sürülmemizi sağlayacak' diyerek tepkilerini dile getirdi.

Muhammet KAÇAR ARHAVİ, (Artvin), (DHA)

(Tür: Yurt)

Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu
Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu
Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Arhavi'de Kömür Tesisi Protestosu - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu Beşiktaş, Yukatel Denizlispor'u deplasmanda 3-2 yendi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu