Arı Sokması Ölümcül Olabilir, Arı Çekebilecek Kokulardan Uzak Durun - Son Dakika

Arı Sokması Ölümcül Olabilir, Arı Çekebilecek Kokulardan Uzak Durun

17.07.2012 14:58
Arı Sokması Ölümcül Olabilir, Arı Çekebilecek Kokulardan Uzak Durun, System.String[]

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle böcek sokma vakaları da artış gösterdi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle böcek sokma vakaları da artış gösterdi. Arı sokmasının ölümcül olabileceğini belirten uzmanlar, özellikle yaz sezonunda açık parlak, renkli giysilerin giyilmesini, parfüm ve saç spreyi gibi arıları çekebilecek kokulu solüsyonlardan kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Remzi İşçimen, havaların ısınmasıyla ortaya çıkan böceklerin zaman zaman insanları sokabildiklerini kaydetti. Sıcak havalarda özellikle bal arısı, sarıca arı, eşek arıları sokmalarının arttığını belirten Doç Dr. İşçimen, arının zerk ettiği kimyasalının yapısına göre oluşturacağı alerjik reaksiyonun şiddeti de değişebildiğini vurguladı.

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Arının zerk ettiği zehir miktarı ile bireylerin bağışıklık sistem cevabı reaksiyonun derecesini belirleyebildiğini anlatan İşçimen, "Ancak tek bir sokma sonrası da ölümcül olabilmektedir. Sokulma bölgesinde kaşıntı, ağrı kızarıklık gibi bölgesel bulgular ortaya çıkarabiliyor. Ateş halsizlik, baş- eklem ağrıları, bulantı kusma, dolaşım bozuklukları bilinç bozuklukları, ağız, dil gibi bölgelerde şişmeler ortaya çıkarabilir hatta dakikalar içinde ölümcül olabilmektedir. Özellikle yaz sezonunda açık parlak, renkli giysilerin giyilmesinden ve parfüm, saç spreyi gibi arıları çekebilecek kokulu solüsyonlardan kaçınılmalıdır. Arı sokmalarında yapılacak acil önlemler; sokma bölgesinin bol su ve sabun ile temizlenmesi enfeksiyon riskini azaltabilir. Ayrıca sokma bölgesine buz uygulaması zehirin dağılımını azaltabilir. Sokulan bölge sıkılmamalıdır, arının iğnesinin geç dönemde yaratacağı bir takım reaksiyonlar nedeniyle iğnesi bir cımbız yardımıyla çıkarılabilir." dedi.

ISIRIK BÖLGESİNE AMONYAK VE ÇAMUR SÜRMEYİN

Yaz aylarında görülen örümcek ısırıklarında karadul ve kahverengi örümcek ısırıklarının ölümcül olabildiğini hatırlatan Doç. Dr. İşçimen, zehirleyici etkisinin vücuda giren zehir miktarı ve yetişkin- çocuğa göre değişebildiğini söyledi. Örümcek ısırıklarının hafif şişlik, kızarıklıktan kas krampları, tansiyon değişikliklerine kadar geniş etkiler oluşturabildiğini dile getiren İşçimen şunları kaydetti: "Özellikle yaşlılar, çocuklar, kalp hastalığı olanlar sağlık kuruluşlarında yatırılarak tedavi edilmelidir. Isırılan bölge su ve sabunla temizlenir, ağrıyı azaltmak için soğuk pansuman uygulanmaları, ısırık bölgesi kesilip kanatılmaz, ısırık bölgesine turnike uygulanmaz, amonyak ve yoğurt çamur gibi şeyler sürülmez."

Zehirli yılanlar tarafından ısırılma vakalarında zehirin cinsi, kas dokuya zerk miktarına bağlı olarak oluşturacağı etki değişebildiğini belirten Doçent Dr. Remzi İşçimen, yılan ısırıklarında da ısırık bölgesinin su ve sabun ile temizlenerek, ısırık olan uzvun hareketsiz hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi. İşçimen, "Ayrıca bölgesel buz uygulaması zehirin yayılımını azaltabilmektedir. Halk arasında bilinen ısırık bölgesinin kesilerek emilmesi son derece zararlıdır. Zehirin yayılımın ve emme işlemini yapanların ağız bölgesindeki çatlaklardan ona da zehir geçmesine neden olabilmektedir. Ayrıca ısırık alanın gerisinden uzvun sıkılması da zararlı etkilere neden olabilmekte, zehirin daha sonra vücuda dağılımını arttırabilmektedir." diye konuştu.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Arı Sokması Ölümcül Olabilir, Arı Çekebilecek Kokulardan Uzak Durun - Son Dakika


Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Kütahya Valisi Çelik: Vaka sayısında önemli oranda artış var Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı