Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü - Son Dakika

Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

01.07.2022 21:47
Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

BUENOS Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, Rusya'nın Ukrayna işgalini reddettiğini ve barışın sağlanmasını desteklediğini söyledi.

BUENOS Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, Rusya'nın Ukrayna işgalini reddettiğini ve barışın sağlanmasını desteklediğini söyledi.

Arjantin Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Fernandez, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda görüştü.

Arjantin'in, Rusya'nın Ukrayna işgalini uluslararası platformlarda reddettiğini hatırlatan Fernandez'in, G7 Zirvesi'nde belirttiği üzere, çatışmanın sona ermesi için mümkün olan bütün müzakereleri ve acil bir şekilde barışa yol açacak bir diyalog arayışını desteklediği kaydedildi.

Yaklaşık 35 dakika süren görüşmede Cumhurbaşkanı Fernandez'in, gerektiği takdirde ülkesinin Ukrayna'ya yaptığı insani yardımı artırmayı teklif ettiği bildirildi.

Fernandez, üstlendiği Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu Başkanlığı (CELAC) sıfatıyla, Latin Amerika'nın güç kullanımını reddeden ve çatışmaları çözmek için diyaloğu teşvik eden bir barış kıtası olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de Fernandez'e, savaşın Ukrayna'da sebep olduğu günlük ölümleri ve insani krizleri aktararak Latin Amerika'da kilit ve etkili bir ülke olarak gördüğü Arjantin'in desteği için kendisine teşekkür etti.

YORUMLAR
500
Ukrayna-Rusya tahıl anlaşmasında Türkiye'ye yüzde 25 indirim iddiasına BM'den yalanlama geldi Ukrayna-Rusya tahıl anlaşmasında Türkiye'ye yüzde 25 indirim iddiasına BM'den yalanlama geldi G7 ve AB, Rusya'dan Zaporijya Nükleer Santrali'ni Ukrayna'ya devretmesi istedi G7 ve AB, Rusya'dan Zaporijya Nükleer Santrali'ni Ukrayna'ya devretmesi istedi Gürcistan'a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısında tır kuyruğu Gürcistan'a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısında tır kuyruğu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement