Arjantin'de aşı skandalı sonrası yeni Sağlık Bakanı Vizzotti oldu - Son Dakika

Arjantin'de aşı skandalı sonrası yeni Sağlık Bakanı Vizzotti oldu

20.02.2021 17:31
Arjantin'de aşı skandalı sonrası yeni Sağlık Bakanı Vizzotti oldu, System.String[]

Arjantin'de yaşanan aşı krizi sonrası Sağlık Bakanı Gines Gonzalez Garcia'nın istifa etmesinin ardından yerine Carla Vizzotti getirildi.

Arjantin'de yaşanan aşı krizi sonrası Sağlık Bakanı Gines Gonzalez Garcia'nın istifa etmesinin ardından yerine Carla Vizzotti getirildi.

Korona virüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Arjantin'de 29 Aralık'ta ülke genelinde Covid-19'a karşı aşılamalar başlamıştı. Aşılamalar Arjantin hükümeti tarafından belirlenen plan üzerinden yürütülürken, gazeteci Horacio Verbitsky'in Sağlık Bakanı Gines Gonzalez Garcia ile doğrudan görüştükten sonra randevu almadan Covid-19 aşısı olduğunu itiraf etmesi ülke gündemine oturdu. İtirafın ardından eleştiri oklarının hedefi olan Garcia görevinden istifa etti. İstifa kararının ardından yeni Sağlık Bakanı Carla Vizzotti, Arjantin'in yeni Sağlık Bakanı olarak atandı. Salgın sırasında kilit bir rol üstlenen Carla Vizzotti'nin bugün yemin ederek görevine başlayacağı ifade edildi.

Yaşanan skandalda iktidara yakın kişilerin aşı sırası gelmemesine rağmen aşı olduğu ve istifa eden Garcia'nın Sağlık Bakanlığı binasında arkadaşlarına ve yetkililere öncelik tanıyarak aşı olmalarını sağladığı ortaya çıktı. Bu durum ülkede "VIP Aşı Skandalı" şeklinde yankı buldu. Söz konusu olay, Verbitsky'nin eski bir dostu olduğunu söylediği Garcia'yı telefonla aradıktan sonra 1 doz Sputnik V aşısı yaptırdığını itiraf etmesi ile ortaya çıktı. Skandal sonrasında Devlet Başkanı Alberto Fernandez yaptığı açıklamada, Garcia'nın bir an önce istifasını etmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Fernandez'in çağrısına kulak veren Garcia ise vakit kaybetmeden dün gece görevinden istifa etmişti. - BUENOS AIRES

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Arjantin'de aşı skandalı sonrası yeni Sağlık Bakanı Vizzotti oldu - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasöksüz: Karadeniz'deki vaka artışının nedeni mutant virüs İYİ Parti HDP'lilerin fezlekeleriyle ilgili tavrını netleştirdi: TBMM'ye geldiğinde "Evet" oyu vereceğiz 'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisi kadrosuna Çukur'un ünlü oyuncusunu dahil ediyor Bilim insanları endişeli! ABD'de koronavirüsün daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türü tespit edildi Ünlü oyuncu Eda Ece koronavirüse yakalandı Diplomasız 'Tıp Uzmanı' unvanıyla hasta tedavi eden Metin Hara'nın duruşmasında tanıklar konuştu Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki kalabalık görüntülerle ilgili özür diledi Evinde çıkan yangında her şeyi küle dönen Çılgın Sedat'a belediye kapılarını açtı