Son Dakika Haberleri: Arjantin'de Zam Protestoları

Arjantin'de Zam Protestoları

8 gün önce

Arjantin'de binlerce kişi ülkede su, elektrik ve doğal gaza yapılan zamları protesto etmek için "meşale yürüyüşü" düzenledi.

Arjantin'de binlerce kişi ülkede su, elektrik ve doğal gaza yapılan zamları protesto etmek için "meşale yürüyüşü" düzenledi.

Başkent Buenos Aires'te işçi ve öğretmen sendikalarının yanı sıra siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla binlerce kişi ülkede yapılan zamları protesto etti.

"Zamlara hayır" sloganıyla Mayıs Caddesi'nde toplanan kalabalık, Ulusal Kongre binasına kadar yürüdü. Kalabalık, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve politikalarına karşı slogan attı. Bazı göstericiler de ellerinde meşaleler taşıdı.

Aralarında üye sayısı yüksek sendikaların da olduğu 66 kuruluş tarafından imzalanan belgede Macri'nin önderliğini yaptığı "Değişelim (Cambiemos) Koalisyonu", işçi halkının ekonomisini yapılan yüksek zamlarla bunaltmak ve binlerce küçük ve orta ölçekli işletmenin kapanmasına sebep olmakla itham edildi.

Belgede, "Bugün eş zamanlı olarak Buenos Aires, Cordoba ve Comodoro Rivadavia şehirlerinde yaptığımız gibi halkı protesto etmeye çağırıyoruz." ifadesi yer aldı.

Protesto yüzünden birçok cadde trafiğe kapatıldığı için ulaşımda aksaklıklar yaşandı.

Hükümet karşıtı gösterilerin 7 Şubat'a kadar her perşembe ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenmesi öngörülüyor.

Güney Amerika ülkesi Arjantin'de geçen ay, 13 milyondan fazla kişinin yaşadığı Buenos Aires'te 2019'da elektrik kullanımına kademeli olarak yüzde 55, su kullanımına yüzde 38, toplu ulaşıma yüzde 40 ve ulusal çapta doğal gaza yüzde 35 zam yapılacağı açıklanmıştı.Erdoğan ile Putin Arasındaki Görüşme Öncesi Rusya'dan Kritik Açıklama: Türkiye, İdlib'e Girilmesine İzin Verebilir Trump'tan Çekilme Kararıyla İlgili Bir Açıklama Daha: Büyük Bir İyilik Yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kendisine Evlenmek İstediğini Söyleyen Doktora Kız İstedi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Eski DEAŞ'la Mücadele Temsilcisine Sert Yanıt: Analizin Saçma